Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Polska gospodarka potrzebuje nowego pomysłu na Chiny

– Chiny stały się już technologicznym mocarstwem i tego faktu nic nie zmieni. Trzeba znaleźć nowy pomysł na ten rynek i ruszyć do przodu – ocenia w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Wiceprezydent Pracodawców RP Piotr Kamiński.

Jego zdaniem Polska nie jest dla Chin dużym rynkiem, ale ciekawym. Ważne jest nie tylko to, co może zaoferować dziś, ale i w przyszłości. Może to być tak smaczna i zdrowa żywność, jak i 12-metrowe jachty, w których produkcji Polska jest światowym liderem, a które rosnąca i bogacąca się chińska klasa średnia kupuje coraz chętniej. Warunek jest jeden – dostawy muszą być duże i regularne. Dlatego też tak duże znaczenie ma doprowadzenie do Polski kolejowego „jedwabnego szlaku".

Czy Polska powinna postawić na chińską technologię 5G? – Żadna gospodarka, która nie dopuszcza choć minimalnej konkurencji, nie wyszła na tym dobrze. Eksperci zgodnie podkreślają, że polityczna niepewność nie sprzyja gospodarce. Potrzebne są racjonalne decyzje – podkreśla Kamiński. – Nie musimy zakładać, że będzie jedna infrastruktura, jedna technologia i uzależniać się od jej dostawcy – dodaje Wiceprezydent Pracodawców RP.