Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Piotr Muszyński dla „Business Insider”: Wdrożenie technologii 5G powinno być priorytetowe dla rozwoju polskiej gospodarki

Jeżeli wierzymy, że gospodarka ewoluuje w kierunku tzw. Gospodarki 4.0, która jest oparta na cyfryzacji i jest gospodarką „informatyczną”, to wdrożenie sieci 5G spowoduje ogromny postęp – podkreśla w rozmowie z „Business Insider” Piotr Muszyński, doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. telekomunikacji.

– Gospodarka 4.0 jest oparta na informatyzacji zarządzania produkcją, w warstwie automatyki przemysłowej, jest obecna w narzędziach typu ERP, które widzimy dzisiaj w księgowości, zarządzaniu magazynem, zarządzaniu łańcuchem dostaw, czy zarządzaniu bankowością, przenosząc je systematycznie do tzw. chmury obliczeniowej. Coraz bardziej widoczne staje się zastosowanie IoT, czyli internetu rzeczy. Do tej pory nie mieliśmy tego na rynku w skali masowej. Wynikało to z braku dostępnego zasięgu i pojemności sieci. Widzimy też coraz większą potrzebę zastosowania dobrze funkcjonujących modeli biznesowych wykorzystujących Internet of Things – wyjaśnia.

– Tak funkcjonująca gospodarka całkowicie zmieni swój profil. Oparta będzie na zmniejszaniu roli tego, co ja lubię nazywać interfejsem białkowym, czyli zmniejszeniu roli człowieka. Zapewnienie dostępu do internetu na poziomie linii produkcyjnej, automatyzacja ciągów produkcyjnych, automatyzacja całego łańcucha dostaw powoduje, że produkujące fabryki będą w stanie komunikować się ze sobą, np. co do kontraktowania, zamawiania komponentów, integracji łańcucha dostaw. Do tego wszystkiego potrzeba stabilnie działającego internetu o określonej pojemności z gwarancją jakości usług – dodaje.

Artykuł jest dostępny tutaj.