Państwo to sieć - rząd buduje narodowy telekom

„Dziennik Gazeta Prawna”: Posterunki policji, starostwa, urzędy stanu cywilnego – MSWiA zleciło podłączenie tych instytucji do szybkiej, szerokopasmowej sieci należącemu do Skarbu Państwa Exatelowi.

Kontrakt wart 200 mln zł jest kolejnym zleceniem, które trafia do rządowej instytucji. Chodzi przede wszystkim o to, by samorządy bez problemu mogły pobierać dane z Systemu Rejestrów Państwowych.

Exatel, który do niedawna podlegał Polskiej Grupie Energetycznej, a w marcu PGE sprzedała go Skarbowi Państwa za 368 mln zł, zdobył kontrakt na zarządzanie siecią ponad 4 tys. lokalizacji oraz transmisję w niej danych. Ten największy w historii firmy kontrakt zakłada podłączenie prawie tysiąca nowych lokalizacji. W tym jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. a jest ich około 20 tys. kilometrów), jak i z komercyjną siecią internetową. Spółka nie ukrywa, że ma znacznie większe ambicje. Sieć szkieletowa ma być wykorzystana do budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli internetu, który ma być doprowadzony do wszystkich szkół w całym kraju.

Operatorem OSE ma zostać Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Budżet na ten cel opiewa na sumę 1,6 mld zł. Decyzja Ministerstwa Cyfryzacji wpisuje się w szersze zjawisko centralizacji kolejnych zleceń informatycznych. Trafiają one nie na rynek, tylko do Centralnego Ośrodka Informatyki i NASK. Obie jednostki podlegają Ministerstwu Cyfryzacji.

Rynek IT nie jest tym zachwycony. Jego przychody z sektora publicznego drastycznie spadły. – Widać odwrót rządu od zlecania zadań związanych z informatyzacją prywatnym firmom, jak to było w poprzednich latach. Oczywiście po części jest to zrozumiałe. Było jednak sporo wpadek i problemów związanych z przetargami informatycznymi – mówi  ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko. – Ale jednak warto się zastanowić, czy aby na pewno tym razem będzie bardziej efektywnie, czy przypadkiem nie chodzi tylko o to, by pieniądze wydać w państwowych jednostkach, zamiast skierować je na rynek – dodaje Wołejko.

Artykuł jest dostępny tutaj.