Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Nowe prawo zamówień publicznych ma być szerzej otwarte na wykonawców

Nowe prawo zamówień publicznych to niezwykle oczekiwany akt prawny – zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających – ocenił w Polskim Radiu ekspert Pracodawców RP mec. Jakub Pawelec. – Ważne, aby przetargi odbywały się na transparentnych zasadach i były konkurencyjne – podkreślił.

Projekt nowego Prawa Zamówień Publicznych (PZP), przygotowany w Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, zaakceptował w czerwcu Stały Komitet Rady Ministrów. Resort liczy, że projekt PZP już we wtorek trafi pod obrady rządu.

Nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu liczby firm, w tym MŚP, startujących w przetargach oraz do tego, by pieniądze w systemie zamówień publicznych wydawane były w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

Jak podkreślił Pawelec, nowa regulacja była poddana „bezprecedensowym konsultacjom w ramach profesjonalnego procesu prowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych'.

– Dzięki temu udało się wypracować wiele rozwiązań otwierających zamówienia publiczne na szerszy udział wykonawców, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), jak również podkreślenie partnerskiego postrzegania procesu udzielania i realizacji zamówienia publicznego – wskazał.

Zastrzegł jednak, że nawet najlepsze prawo nie spełni pokładanych nadziei, jeżeli będzie stosowane w niewłaściwy lub zbyt zachowawczy sposób. – W tym kontekście niezwykle istotne będzie upowszechnienie tak zwanych dobrych praktyk oraz wzorców dokumentów przetargowych, na podstawie których zamawiający będą mogli wprowadzać nowe rozwiązania do swojej praktyki – wyjaśnił.

Materiał jest dostępny tutaj.