Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników
Mniejszy wyciek VAT

Mniejszy wyciek VAT

„Rzeczpospolita”: Reforma systemu podatkowego daje budżetowi miliardy. – Jakość obsługi stopniowo się poprawia – dodaje ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

Wiele wskazuje na to, że wprowadzone przez rząd zmiany w systemie podatkowym nie tylko przynoszą budżetowi dodatkowe wpływy. Poprawia się też sytuacja przedsiębiorców. Z danych Ministerstwa Finansów, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że w pierwszym półroczu 2017 r. średni termin oczekiwania na zwrot VAT wynosił 39 dni. To o cztery dni krócej niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy potwierdzają, że zauważają pozytywne zmiany w praktyce skarbówki.

Rekord padł w maju. Pieniądze z urzędu skarbowego trafiały na konta firm średnio już po 16 dniach od złożenia deklaracji. Tymczasem podstawowy termin zwrotu to 60 dni, ale w razie wątpliwości fiskus może go przedłużyć i dawniej często z tego korzystał, narażając przedsiębiorców na utratę płynności finansowej. Jednocześnie wpływy z VAT wzrosły w pierwszym półroczu o 17,6 mld zł, czyli o ponad 28 proc.

Artykuł jest dostępny tutaj.