Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Minimalna stawka godzinowa rośnie nie tylko w Polsce. 16 zł to dużo czy mało?

Interia.pl: Resort pracy zaproponował, by w 2020 r. wysokość stawki godzinowej wynosiła 16 zł. Pracodawcom się to nie podoba, ale nadal będziemy daleko w porównaniu do podobnych regulacji w krajach Europy Zachodniej. Ekspertka Pracodawców RP Katarzyna Siemienkiewicz uważa, że podwyższenie stawki godzinowej może spowodować problemy w niektórych branżach, gdzie najczęściej praca jest świadczona na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Chodzi o prace sezonowe w gastronomii, turystyce czy hotelarstwie – mówi portalowi PulsHR.pl specjalistka. – Firmy będą musiały przeznaczyć większe środki na wynagrodzenia, co może oznaczać zahamowanie inwestycji. Skutkiem może być także wzrost cen, bowiem wysokość płacy minimalnej nie odnosi się jedynie osób zatrudnionych, lecz oddziałuje na całą gospodarkę – dodaje.

Dla Siemienkiewicz wzrost stawki godzinowej i płacy minimalnej powinien być naturalnym skutkiem podnoszenia wydajności pracy i rynkowej wartości produkowanych przez przedsiębiorstwa dóbr. Jeśli zostanie zbyt rozregulowany centralnym zarządzeniem, może to się skończyć źle.

– Podnoszenie minimalnego wynagrodzenia w tempie wyższym niż wzrost poziomu średniego wynagrodzenia negatywnie wpłynie na konkurencyjność mniejszych firm, szczególnie tych z regionów słabiej rozwiniętych – ocenia.

– Tempo podwyższania stawki godzinowej powinno być bardziej dostosowane do tempa wzrostu produktywności przedsiębiorstw. Zaproponowana przez pracodawców stawka godzinowa w wysokości 15,60 zł uwzględnia ww. czynniki i jest kwotą optymalną dla gospodarki – uważa.

Artykuł jest dostępny tutaj.