Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Marchewka dla szpitali za cięcie kosztów

„Dziennik Gazeta Prawna”: Dasz pacjentowi tańszy lek, otrzymasz więcej pieniędzy – Narodowy Fundusz Zdrowia motywuje placówki do stosowania jak najmniej kosztownych terapii. Pracodawcy RP przekonują, że nowe zarządzenie jest wręcz groźne dla pacjentów.

Zmiana dotyczy najdroższego leczenia w ramach programów lekowych. Schemat jest prosty: w zamian za wybranie dla pacjenta tańszego zamiennika leku szpital otrzyma lepszą wycenę z funduszu za prowadzoną terapię.

Narodowy Fundusz Zdrowia wylicza, że może to kosztować 13,5 mln zł w skali roku. Tyle fundusz może dać więcej placówkom, które kupią tańsze leki. Jednak, jak pisze NFZ w uzasadnieniu do zarządzenia wprowadzającego zmianę, i tak się to opłaci. Zastosowanie nowego mechanizmu może bowiem przynieść ponad 85 mln zł oszczędności rocznie.

Zdaniem Pracodawców RP, mechanizm przewidujący premiowanie zakupów ze względu na próg kosztowy jest ze strony NFZ nadużyciem. Spowoduje to zakłócenie konkurencji na rynku leków, a w skrajnym przypadku także w obrębie określonego programu lekowego.

Artykuł jest dostępny tutaj.