Mały ZUS dłuższy o rok

„Puls Biznesu”: Nie dwa, jak obecnie, ale przez trzy lata osoby rejestrujące firmy będą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Mają zyskać 3,5 mld zł rocznie. Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości.

Wydłużenie o rok możliwości płacenia tzw. małego ZUS dla rozpoczynających działalność gospodarczą (około 4-krotnie niższego od standardowego) zapisano w projekcie ustawy opublikowanym we wtorek przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Resort proponuje, aby osoby które założą firmy po 1 stycznia 2018 r., mogły przez trzy lata (obecnie dwa) korzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne. MRPiPS twierdzi, że dzięki temu więcej osób zdecyduje się na założenie własnej działalności oraz więcej jednoosobowych firm przetrwa pierwszy, najtrudniejszy, okres na rynku.

Ekspert Pracodawców RP nie jest entuzjastą projektu. — Gdy po trzech latach skończy się ulga, to nadal firemki będą zawieszane czy likwidowane. Preferencje powinny być systemowe i elastyczne, a nie tylko rozruchowe. Zasadą powinno być, że kto mniej zarabia, ten płaci niższe składki — mówi.

Artykuł jest dostępny tutaj.