Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Magister w odwrocie – czy wyższe wykształcenie gwarantuje wysokie zarobki?

„Studiować czy pracować?” to pytanie, które zadaje sobie wielu młodych ludzi ceniących nie tylko wykształcenie, ale i zarobki. – Nie jest odkryciem, że absolwenci kierunków ścisłych, np. związanych z IT, są bardziej pożądani na rynku, a z racji tego, że jest ich mniej, mogą liczyć na wyższe zarobki – ocenia dla portalu Gratka.pl ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka.

Wiele osób próbuje łączyć pracę ze studiami, ale perspektywa wysokich zarobków często bierze górę nad chęcią obrony dyplomu. W praktyce jednak wykształcenie wyższe może oznaczać prostą drogę do lepszej pensji.

– Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, gdzie oferowana jest praca – w dużych miejscowościach wynagrodzenia osób z wykształceniem średnim mogą być porównywalne z zarobkami osób z wykształceniem wyższym z mniejszych miejscowości –
dodaje Żukowska-Czaplicka.

Zanim zdecydujemy się na przygodę w korporacji lub na stanowisku specjalistycznym, warto zastanowić się, jakie umiejętności stanowią naszą mocną stronę oraz gdzie występuje na nie popyt. – Obserwujemy regionalne zróżnicowanie jeśli chodzi o zawody deficytowe. Potwierdzają to dane resortu pracy dotyczące zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Przykładowo, największe zapotrzebowanie na pośredników pracy występuje w województwie świętokrzyskim, a na administratorów systemów komputerowych – w województwie lubuskim. Jednocześnie pracodawcy w całym kraju poszukują fachowców, w tym osób z wykształceniem politechnicznym, absolwentów szkół technicznych i zawodowych. Cenią umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce – podsumowuje ekspert Pracodawców RP.

Artykuł jest dostępny tutaj.