Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Kwestie klimatyczne są równie ważne dla Fidżi, jak i dla Polski

Co do polityki węglowej – Polska powinna postępować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, bo chodzi też o los pracowników branży górniczej i ich rodzin – zauważa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Sandeep Chauhan, prezydent Federacji Handlu i Pracodawców Fidżi.

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach Federacja Handlu i Pracodawców Fidżi przekazała Pracodawcom RP prezydencję w międzynarodowej inicjatywie Marrakech Business Action for Climate (MBA4Climate).

– MBA4Climate to powstałe z inicjatywy Francji oraz Maroka porozumienie 47 stowarzyszeń pracodawców, którzy zdecydowali się wspierać rządy swoich państw we wprowadzaniu w życie porozumienia paryskiego z 2015 r. – wyjaśnia Chauhan.

– Inicjatywę powołano do życia ponad dwa lata temu. To przedsięwzięcie sektora prywatnego mające na celu wsparcie czynników rządowych. Po rocznej prezydencji marokańskiej przez rok sprawowało ją Fidżi. Teraz czas na Polskę i muszę powiedzieć, że strona polska w postaci Pracodawców RP przejęła prezydencję w tej inicjatywie z pełnym zrozumieniem. To wielka szansa także w Polsce, bo biznes może być katalizatorem znacznie szybszych, pozytywnych zmian na rzecz klimatu. Chodzi o podejmowanie wspólnych „zielonych” przedsięwzięć – dodaje.

Wywiad jest dostępny tutaj.