Kodeks pracy w praktyce. Zamiast etatu 8-letnia umowa-zlecenie?

– Zawieranie umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę jest niezgodne z prawem, jest naruszeniem prawa. I nie można tu mówić o zastępowalności. Każdy powinien mieć wybór formy zatrudnienia – powiedziała w Polskim Radiu 24 ekspertka Pracodawców RP Katarzyna Siemienkiewicz.

– Często dzieje się tak, że niektóre osoby nie mają tego wyboru, a do takiej sytuacji nigdy nie powinno dochodzić. W obecnym stanie prawnym, osoby zatrudnione na przykład 8 lat na podstawie umowy-zlecenia – jeśli uważają, że w rzeczywistości pracują w warunkach odpowiadających umowie o pracę – mogą wystąpić z powództwem o ustalenie stosunku pracy w sądzie – dodała Siemienkiewicz.

Mimo tego, że Kodeks pracy co jakiś czas się zmienia, regulacjom prawnym w tym zakresie nadal jest daleko do doskonałości. Niedawno weszły w życie przepisy nakazujące przekształcanie umów na czas określony – trwających powyżej 33 miesięcy – w bezterminowe. Teoretycznie to bardzo dobre rozwiązanie, ale wielu pracowników już alarmuje, że nie przyniosło im ono żadnych korzyści, bo pracują na przykład 8 lat na ciągle przedłużanej umowie-zleceniu.

Materiał jest dostępny tutaj.