Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Katarzyna Siemienkiewicz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”: Wyrok TSUE może mieć istotne znaczenie dla polskiego ustawodawstwa w zakresie urlopów rodzicielskich

Trybunał Sprawiedliwości UE wskazuje, że nie można uzależniać przyznania urlopu rodzicielskiego od posiadania statusu pracownika w dniu narodzin dziecka. Tymczasem polskie przepisy nie do końca realizują cel dyrektywy – wskazuje w “Dzienniku Gazecie Prawnej” Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy.


Zgodnie z regulacjami unijnymi jedynym dopuszczalnym warunkiem nabycia prawa do tego urlopu jest ustanowienie maksymalnie 12-miesięcznego stażu zatrudnienia przed rozpoczęciem korzystania z rodzicielskiego. W Polsce takiego warunku nie ma. Jest za to w praktyce wymóg zatrudnienia/podlegania ubezpieczeniu w dniu narodzin dziecka – komentuje Siemienkiewicz.

Pamiętajmy, że obowiązuje też warunek wykorzystania części rodzicielskiego bezpośrednio po macierzyńskim. Jeśli rodzic wykorzysta jedynie krótką część, np. osiem tygodni, to później przysługuje mu już tylko maksymalnie 16 tygodni, a nie 24 tygodnie (czyli nie może wykorzystać pełnego wymiaru rodzicielskiego) – zauważa dalej.

To oznacza, że polskie przepisy nie do końca realizują cel dyrektywy, skoro rodzicielski ma umożliwiać opiekę nad dzieckiem nie tylko w okresie po porodzie, lecz także później, maksymalnie do momentu gdy dziecko skończy osiem lat – dodaje Siemienkiwicz.

Artykuł jest dostępny tutaj.