Jak nie dać się wplątać w oszustwa podatkowe? MF pracuje nad listą zaleceń dla przedsiębiorców

Polskie Radio: Ministerstwo Finansów chce stworzyć precyzyjną listę zaleceń dla przedsiębiorców, jak nie dać się wplątać w oszustwa podatkowe. Listę zasad należytej staranności opracowują razem z Ministerstwem Finansów przedsiębiorcy. Jak mówi ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb, państwo nie powinno zrzucać całej odpowiedzialności na przedsiębiorców.

Chodzi o to, by dokładnie weryfikować kontrahentów po to, by nie stracić prawa do odliczenia podatku z faktur wystawionych przez oszustów. I nie dostać kary, tłumaczy Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

– Przedsiębiorca de facto nie ma możliwości, aby tę weryfikację przeprowadzić w 100 proc. To po stronie państwa powinno być narzędzie, które tego typu problem rozwiąże, podjęcie takich działań, które będą eliminowały z rynku nielegalne podmioty – uważa Mariusz Korzeb.

– Państwo musi edukować swoich pracowników, czyli pracowników organów skarbowych do tego, aby we właściwy sposób klasyfikowali dany podmiot do tego, czy spełnił i dochował należytej staranności, czy padł ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej, czy ewentualnie faktycznie chciał uczestniczyć w tego typu procederze i celowo podejmował takie, a nie inne działania. Najczęstszym zjawiskiem jest to, że tak naprawdę tych faktycznych organizatorów organy państwa nie są w stanie we właściwy sposób i we właściwym czasie zidentyfikować – dodaje.

Artykuł jest dostępny tutaj.