Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Fiskus blokuje konto firmy, załoga zostaje na lodzie

„Rzeczpospolita”: System do typowania oszustów podatkowych może uderzyć rykoszetem w zatrudnionych. Od końca kwietnia fiskus może blokować konta podatników. To broń atomowa, jaką dostał do ręki za sprawą tzw. STIR, czyli systemu teleinformatycznego do walki z oszustwami podatkowymi.

W założeniu STIR ma być precyzyjny jak skalpel i służyć do analizowania ryzyka nadużyć oraz typować nieuczciwych przedsiębiorców. Pozwala nawet blokować ich rachunki bankowe, gdy to konieczne, by zapobiec wyłudzeniu. Jeśli jednak będzie inaczej, blokada kont może okazać się zabójcza nie tylko dla firmy.

– Błędna decyzja o zablokowaniu rachunku firmowego może wpłynąć negatywnie nie tylko na przedsiębiorcę, ale i na jego pracowników. Co prawda ustawa zakłada furtkę do wypłaty środków z zablokowanego konta np. na wynagrodzenie dla pracowników, ale decyzja o zwolnieniu środków jest uznaniowa, co zawsze rodzi ryzyko odmowy. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia środków na wynagrodzenia zatrudnionych tylko na umowy o pracę. Osoby na umowach cywilnoprawnych mogą nie dostać wynagrodzeń. Przepisy o STiR mogą być skutecznym narzędziem w walce z nieprawidłowościami. Ale z powodu poważnych konsekwencji błędnej decyzji o blokadzie urzędnicy powinni z niego korzystać ze szczególną ostrożnością i starannością, jedynie w uzasadnionych przypadkach –
ocenia ekspert Komitetu Podatkowego Pracodawców RP Łukasz Czucharski.

Artykuł jest dostępny tutaj.