Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Emerytura przed 60-tką? To prawdopodobne

35-40 lat pracy da prawo do świadczenia z ZUS? Wszystko wskazuje, że niedługo setki tysięcy Polaków zyskają nowe uprawnienie. Na wczorajszym posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego zarówno Pracodawcy RP, jak i Lewiatan zadeklarowali gotowość do rozmów. – Jesteśmy gotowi do pracy nad wspólnym stanowiskiem w tej sprawie – mówi w „Rzeczpospolitej” dr Antoni Kolek, przedstawiciel Pracodawców RP.

Ze statystyk ZUS wynika, że ok. 20 proc. kobiet przechodzących obecnie na emerytury ma wypracowane co najmniej 35 lat stażu pracy. U mężczyzn, od których ma być wymagany aż 40-letni staż, ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 35 proc. Oznacza to, że po zmianie przepisów nawet kilkaset tysięcy osób zyskałoby z dnia na dzień prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Ze względu na wcześniejszą wypłatę, świadczenie byłoby niższe. Osoby spełniające warunki musiałyby więc same zdecydować, czy nie opłaca im się jednak pracować dłużej. Jak wynika z obliczeń ZUS, każdy dodatkowy rok pracy to podwyżka świadczenia o około 9 proc.

Z informacji „Rzeczpospolitej' wynika, że projekt zmian Andrzej Duda przedstawi oficjalnie jako postulat wyborczy w zbliżającej się kampanii. O tym, że także rząd poważnie podchodzi do tematu, świadczą prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort w najbliższym czasie ma przedstawić szacunek kosztów zmiany.

Artykuł jest dostępny tutaj.