Dr Sławomir Dudek w „Rzeczpospolitej”: Samozatrudnieni nie mogą korzystać ze wsparcia PFR

Rządowe subwencje z tarczy 2.0 powinny pomóc przeżyć firmom co najmniej pięć miesięcy. Gorzej, że dostęp do tej formy wsparcia jest bardzo mocno ograniczony. – O subwencje z PFR w ogóle nie mogą ubiegać się samozatrudnieni – podkreśla w „Rzeczpospolitej” główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek. 

To często krzywdzące np. dla jednoosobowych działalności, które mają wysokie koszty działalności, działają tylko sezonowo i nie zatrudniają na etat (np. wyciągi narciarskie), czy dla firm rodzinnych, gdzie jest jeden właściciel firmy, ale tak naprawdę pracują tam członkowie całej rodziny (chyba że są zarejestrowani w ZUS). Z publicznej pomocy wykluczone są firmy, które powstały w grudniu 2019 r. czy w ciągu 2020 r.

Pomoc dla firm podczas wiosennego lockdownu, choć trwał on znacznie krócej, była przyznawana szerokim gestem. Podczas obecnego jest ona cyzelowana i znacznie mniej hojna także ze względu na ograniczenia finansów publicznych, bo państwo już się mocno zadłużyło – podsumowuje Dudek.

By zwiększyć pulę pomocową, należałoby zrezygnować z takich wydatków, jak 13. czy 14. emerytura. A przede wszystkim otworzyć gospodarkę w odpowiednim reżimie sanitarnym – dodaje.

Artykuł jest dostępny tutaj.