Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

dr Sławomir Dudek w INN Poland: Kryzys demograficzny wpływa na całą gospodarkę

Sejm uchwalił ustawę w sprawie 14. emerytury. Kolejne dodatkowe świadczenie emeryci będą mogli dostać jesienią 2021 r. Ma objąć ok. 9,1 mln osób. Główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek podkreśla w komentarzu dla INN Poland, że starzenie się społeczeństwa wywołuje skutki dla całej gospodarki.

Niespełna 2 miesiące temu Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Emerytury i renty w 2019 r.' Wynika z niego, że w 2019 r. pozarolnicze emerytury pobierało ponad 6 mln osób.

Z samego ZUS-u świadczenia otrzymywało prawie 5,8 mln emerytów. Do tego należy doliczyć ponad 800 tys. emerytów z KRUS-u. Gdy doliczymy jeszcze rencistów, to w 2019 r. łącznie ich było to ponad 9 mln.

Inny raport GUS, „Pracujący w gospodarce narodowej w 2019 r.', wskazuje zaś, że w Polsce na koniec 2019 r. było ponad 16 mln 120 tys. pracujących.

– To zjawisko określa się jako kryzys demograficzny. Ja nazwałbym to katastrofą demograficzną. Liczba emerytów przypadających na stu pracujących będzie się zwiększać. To wywołuje skutki nie tylko dla systemu emerytalnego, ale dla całej gospodarki – mówi dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Artykuł jest dostępny tutaj.