Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Dr Sławomir Dudek w „Gazecie Wyborczej”; Firmy muszą dostać szansę na adaptację do koronawirusa

Należy inwestować bardziej w adaptację do warunków, a nie w ich przetrwanie. Chodzi mi o dostosowanie firm do ryzyka pandemicznego. Tylko wtedy możemy uniknąć ich zamykania – podkreśla w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

– Jednym słowem, musimy założyć, że wirus będzie z nami co najmniej do końca przyszłego roku. I że po nim może pojawić się COVID-20, COVID-21 albo inny wirus. Do tego potrzeba przystosowania firm do nowych realiów sanitarnych. Trzeba też inwestować w naukę i technologię w zakresie minimalizowania ryzyka. Nie obędzie się bez instrumentów pożyczkowych. Dotacyjne już spełniły swoją rolę. Szansą są także pieniądze unijne. Bruksela, przynajmniej na papierze, stanęła na wysokości zadania. Tyle że nie wiadomo, czy uda nam się przygotować odpowiednie projekty, spełniające kryteria polityki UE. Chodzi m.in. o zieloną transformację. W tym względzie powinna panować zasada, że wszystkie ręce na pokład – wyjaśnia.

– Należy też przejrzeć wydatki. Mam tu na myśli np. 13 i 14-ą emeryturę. Tym bardziej, że w uzasadnieniu projektu była mowa o nadzwyczaj dobrej sytuacji makroekonomicznej. A to już - jak mówiłem - przeszłość. Pytanie także, czy wydatki obronne są teraz priorytetem – dodaje.

– Muszę przyznać, że duże nadzieje wiążę z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który wszedł do Rady Dialogu Społecznego. Nie chcę niczego przesądzać, ale otwarcie jest bardzo dobre. Widać, że dopuszczani do głosu są i przedsiębiorcy, i ekonomiści o różnych poglądach. Kryzys sprawił, że zapomnieliśmy o problemach strukturalnych naszej gospodarki. Tymczasem kryzys demograficzny nie zniknął. Musimy sobie z nim poradzić. A do tego potrzebna „na już” jest dobra polityka imigracyjna. Na przeszkodzie wciąż stoi biurokracja. Na razie z tą polityką jest jak z Yeti: wszyscy o niej mówią, tylko nikt jej nie widział – ocenia główny ekonomista Pracodawców RP.

Wywiad jest dostępny tutaj.