Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Dr Sławomir Dudek w „Business Insider”: Wiele przepisów w tarczach antykryzysowych w ogóle nie dotyczy walki z koronawirusem

Od dłuższego czasu obserwujemy przepychanie przez Sejm wielu regulacji w niespotykanym, ekspresowym trybie. Wiele z nich nie jest konsultowanych z Radą Dialogu Społecznego. W parlamencie dodawanych jest wiele poprawek wykraczających poza zakres pierwotnego przedłożenia – komentuje dla Business Insider główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

Zaznacza też, że dużo przepisów w tarczach w ogóle nie dotyczy walki z COVID-19. Takie przepisy mogą być podważane jako niekonstytucyjne - bo nie przeszły trzech czytań.

– Ewidentnym przykładem niekonstytucyjności jest zamach na niezależność Rady Dialogu Społecznego – dodaje. Na początku kwietnia, w nocy, do tarczy 1.0 wrzucono przepis dający możliwość premierowi usuwanie z RDS przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. Wobec tych zapisów jednogłośnie protestowali wszyscy przedstawiciele strony społecznej Rady, protestowały organizacje międzynarodowe, krytykowała to Komisja Europejska.

Artykuł jest dostępny tutaj.