Dłuższy mały ZUS dla obecnych przedsiębiorców

„Dziennik Gazeta Prawna”: Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje, że poradzi sobie z wdrożeniem zmian od stycznia 2018 r. – Projekt utrwala dotychczasowy, dysfunkcjonalny system, dokładając do niego tylko jeden nowy element – trzeci rok działalności gospodarczej z obniżonymi składkami, choć dwukrotnie wyższymi niż w pierwszych dwóch latach – ocenia ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

W projekcie nowelizacji ustawy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapisało, że ulga dotyczyłaby tylko osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej po wejściu z życie nowych przepisów, czyli od 1 stycznia 2018 r. Takie osoby przez dwa lata płaciłyby preferencyjny ZUS na obecnych warunkach, a w trzecim roku składkę od 60 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dziś w trzecim roku zaczynają płacić standardową stawkę – od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Trzeci rok byłby więc przejściowy. Dzięki temu składka nie rosłaby skokowo, z 487 zł do ponad 1170 zł, jak dziś.

Kozłowski dodaje, że przedsiębiorcy rozkręcający swoje firmy przed 1 stycznia 2018 r. zostaną w oczywisty sposób poszkodowani. – Każdy, kto będzie chciał skorzystać z lepszych warunków, będzie zatem wstrzymywał się z decyzją o założeniu działalności. Prawo, które zachęca do wstrzymywania się z decyzjami biznesowymi, w tym także z inwestycjami, nie jest dobrym prawem – zaznacza.

Artykuł jest dostępny tutaj.