Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Danina solidarnościowa od milionerów

„Puls Biznesu”: Na specjalny fundusz osób niepełnosprawnych w największym stopniu zrzucą się najbogatsi, ale dorzuci się każdy podatnik. Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Pracodawców RP, uważa, że trudno pozytywnie ocenić pomysł rządu, pomimo szlachetnych celów, jakie mu przyświecają.

W ekspresowym tempie trzech tygodni Ministerstwo Finansów przygotowało nakładkę na system podatkowy, z której rząd chce sfinansować oczekiwania rodzin osób niepełnosprawnych, protestujących od miesiąca w Sejmie. Źródła pozyskiwania pieniędzy dla specjalnie utworzonego Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych mają być dwa: danina solidarnościowa zbierana wśród najlepiej uposażonych podatników i Fundusz Pracy.

— Szybko została przygotowana nakładka na system podatkowy, która jeszcze bardziej go komplikuje i czyni nieprzejrzystym. Powstała osobliwa konstrukcja oparta o niebezpieczny precedens doraźnego reagowania na oczekiwania poszczególnych grup społecznych. Czy za każdym razem będziemy tworzyć celowe fundusze, kiedy dojdzie do protestów? Jeśli chcemy zwiększyć redystrybucyjną funkcję podatków, to tak ustalmy progi, żeby osiągnąć ten cel — mówi Kozłowski.

Artykuł jest dostępny tutaj.