Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Czy zasady płacenia składki ZUS dla prowadzących działalność muszą się zmienić?

Polskie Radio: Nie od dziś wiadomo, że to, co najbardziej obciąża małe polskie firmy, to podatek odprowadzany do ZUS, zwany składką. Płacimy ZUS, prowadząc działalność, nawet jeśli nie zarabiamy. Dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niższy ZUS dla Polaków.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt stosownej ustawy, z której wynika, że mniejszą składkę zapłaci jedynie 10 proc. prowadzących działalność gospodarczą w Polsce – tylko ci, których przychód nie przekroczy 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Nie ulega wątpliwości, że zmiany w tym zakresie są konieczne. Mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju niemocą, która powodowała, że mimo powstawania różnych projektów, to nie były one wprowadzane w życie. To jest pewnego rodzaju krok w dobrym kierunku, ale wydaje mi się, że można pójść nieco dalej. Główny problem polega na tym, że obecny projekt zakłada powiązanie w pewnym zakresie tej proporcjonalności składek na ZUS, z przychodem, który oni uzyskują, a nie z dochodem – tłumaczy Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.

Materiał jest dostępny tutaj.