Czy Polacy są gotowi zapłacić za leczenie?

Czy Polacy są gotowi zapłacić za leczenie?

Termedia.pl: Jak wynika z badania Kantar Public na zlecenie Pracodawców RP, Polacy uważają, że publiczna służba zdrowia jest niewydolna i coraz częściej decydują się na prywatne abonamenty i polisy medyczne. Aż czterech na dziesięciu ankietowanych zgodziłoby się płacić wyższe składki zdrowotne, a jedna piąta wyższe podatki.

– Polacy od lat, z pełną świadomością i determinacją, dopłacają do leków, kupują świadczenia prywatne (rynek ten jak wiemy rośnie dynamicznie) i wraz z bogaceniem się społeczeństwa także coraz więcej inwestują w swoje zdrowie. To dobrze. Cieszymy się także, że rośnie świadomość pacjentów, że leczenie kosztuje a poziom składki jest w Polsce od lat nieadekwatny do potrzeb systemu. Nie ma różnicy czy zwiększymy składkę czy zwiększymy finansowanie budżetowe za pomocą dotacji budżetowych (pochodzących w końcu z podatków) najważniejsze jest to, że Polacy mają świadomość potrzeby zmian – ocenia ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski.

– Mamy nadzieję, że politycy wreszcie wsłuchają się w potrzeby wyborców i przedstawią wiarygodny plan zwiększania finansowania ochrony zdrowia. Należy liczyć, że w tym wymiarze ochrona zdrowia dołączy do obszaru, w którym decydenci spełniają obietnice wyborcze – dodaje.

Artykuł jest dostępny tutaj.