Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Czy dofinansowanie do kosztów zatrudnienia dla mikro- i małych firm zostanie skrócone?

Po ostatnich zmianach Tarcza Antykryzysowa przewiduje, że mikro- i małe przedsiębiorstwa otrzymają dofinansowania do kosztów zatrudnienia przez trzy, a nie sześć miesięcy. – Mamy nadzieję, że ostateczna wersja ustawy będzie inna – komentuje w „Dzienniku Gazecie Prawnej” ekspertka Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka.

– Cieszyć może za to np. wydłużenie ważności dokumentów potwierdzających nie tylko pobyt cudzoziemców w Polsce, ale także prawo do podejmowania przez nich pracy. Ale innych tego typu zmian, które są ważne dla firm, brakuje – dodaje.

Pozytywnym rozwiązaniem jest też złagodzenie wymogów do uzyskania takiego wsparcia. Samozatrudniony lub zleceniobiorca będzie mógł ubiegać się o wsparcie w razie wystąpienia przestoju w prowadzeniu działalności. Wcześniejsza wersja projektu zakładała, że wniosek o udzielenie pomocy ma prawo złożyć dopiero po upływie 30 dni postoju. Pieniądze – zgodnie ze zmienionymi przepisami – mają być wypłacone niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do ich przyznania (a nie w ciągu 30 dni od takiego wyjaśnienia).

– Nie zmienia to faktu, że zainteresowani muszą liczyć się z oczekiwaniem na decyzję ZUS – wskazuje ekspertka Pracodawców RP.

Artykuł jest dostępny tutaj.