Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość

Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość

„Rzeczpospolita”: W pierwszym półroczu 2017 r. na taki krok zdecydowało się już 2,5 tys. osób. Wciąż są to najczęściej kobiety w wieku produkcyjnym. Ministerstwo Sprawiedliwości przygląda się również możliwościom dalszej liberalizacji zasad ogłaszania upadłości przez osoby fizyczne.

Liczba upadłości rośnie systematycznie, ale dynamika zwalnia. Z danych zebranych w sądach przez wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska wynika, że w pierwszym półroczu liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich wzrosła o 15 proc. w stosunku do tego okresu 2016 r.

Jak tłumaczy resort sprawiedliwości, rozważane jest wprowadzenie szczególnych rozwiązań ochronnych dla przedsiębiorców, prowadzących działalność jako osoby fizyczne, przypadków ogłoszenia upadłości małżonków oraz dla osób, które nie dysponują żadnym majątkiem pozwalającym na zaspokojenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

– Liberalizowanie prawa upadłościowego oczywiście może niektórych konsumentów zachęcić do podejmowania ryzyka finansowego. Dlatego jeśli zmiana miałaby iść w tym kierunku, to jednocześnie powinno się usztywnić zasady zaciągania kolejnych zobowiązań przez osoby, które na ogłoszenie upadłości już się raz zdecydowały – mówi mecenas Jakub Pawelec, ekspert Pracodawców RP.

Artykuł jest dostępny tutaj.