Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Co dodatkowy dzień wolny oznacza dla pracowników i firm?

Polskie Radio: Przed nami setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji najbliższy poniedziałek ma być ustawowo dniem wolnym od pracy. Jakie mogą być konsekwencje dodatkowego wolnego dnia w kalendarzu? Główny Ekonomista Pracodawców RP Tomasz Rostkowski podkreśla, że byłoby lepiej, gdyby zmiany w kalendarzu przygotowywać z dużym wyprzedzeniem. 

Ekspert dodaje, że wówczas biznes może lepiej zaplanować swoją działalność i zminimalizować straty organizacyjne. Jego zdaniem tak duże wydarzenie jak setna rocznica powinno być przygotowywane co najmniej z rocznym wyprzedzeniem. Jak zaznacza, tak działają firmy, które planują swoje działania nawet na wiele lat do przodu.

Prof. Rostkowski podkreśla, że dodatkowy dzień wolny odbije się na polskiej gospodarce, a przede wszystkim na pracownikach. Jak mówi, realne straty dla gospodarki mogą wynieść 2-3 miliardy złotych, a ich rozmiar poznamy dopiero po fakcie. Do tego, z racji wolnego dla pracowników, dochodzą opóźnienia np. w realizacji długofalowych projektów, dla których jeden dzień ma spore znaczenie.

Materiał jest dostępny tutaj.