Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników
Boom na zatrudnianie seniorów

Boom na zatrudnianie seniorów

gazetaprawna.pl: Co trzecia osoba w wieku 60-64 lata jest aktywna zawodowo. To, co do niedawna było bolączką polskiego rynku pracy powoli się odwraca. Jak zauważa ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski,  zjawisko wzrostu aktywności zawodowej osób z najstarszych grup wiekowych obserwujemy – niezależnie od koniunktury gospodarczej – już od dawna.

Na korzyść osób starszych działa demografia. Prognozy demograficzne dla Europy ze złych, stały się bardzo złe. Zdaniem Komisji Europejskiej do 2080 roku co ósmy mieszkaniec Starego Kontynentu będzie miał powyżej 80 lat. W tej chwili osoby 65+ stanowią 18,5 proc. mieszkańców UE, we wspomnianym 2080 r. będzie ich już 30 proc. Wśród państwa najbardziej dotkniętych tym problemem będzie Polska. Wraz z Niemcami, Słowacją i Portugalią będziemy najstarszym społeczeństwem w Europie, gdzie liczba osób po osiemdziesiątce wyniesie powyżej 14 proc. To w oczywisty sposób będzie wymuszało na pracodawcach konieczność zmiany podejścia do najstarszej grupy pracowników.

– Ma to związek nie tylko z podwyższaniem wieku emerytalnego, ale również likwidacją od 2008 roku możliwości wcześniejszego korzystania ze świadczeń. Ten trend może się wkrótce odwrócić i możliwe, że wrócimy do poziomu aktywności zawodowej osób w wieku 60-64 lata do roku 2013 – mówi Kozłowski.

–  Poza tym zmieniają się również wzorce społeczne. Obecni sześciedzięciolatkowie są zupełnie inni od tych sprzed dziesięciu lat. Zmienia się model starości, inne są doświadczenia życiowe osób, które dziś są w najstarszej grupie pracowników. Tym samym inne jest również nastawienie do aktywności zawodowej – dodaje Kozłowski.
Aby spełnić warunki Strategii Lizbońskiej zatrudnialność osób z grupy wiekowej 55-64 musi wynieść w 2020 roku do 50 proc.

Artykuł jest dostępny tutaj.