Zmiana definicji całkowitego budżetu na refundację jest niezrozumiała i nie do przyjęcia

Pracodawcy RP ponownie wystąpili zarówno do Ministra Zdrowia , jak i Ministra Finansów z prośbą o przedstawienie szczegółowych wyjaśnień dot. projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

W opinii Pracodawców RP, przygotowane przez Ministra Zdrowia, w porozumieniu z Ministrem Finansów zmiany nie mają, jak to wynika z uzasadnienia, charakteru tylko technicznego, ale w kontekście zapisów zawartych w art. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, wpłyną w istotny sposób na obecną i przyszłą dostępność pacjentów do leków refundowanych (zarówno tych obecnie finansowanych, jak i nowych, innowacyjnych leków). Zmiana ta ma także istotny wpływ na przedsiębiorców. W przypadku gdy całkowity budżet na refundację przekroczy 17 proc. budżetu NFZ, pojawia się konieczność uruchomienia paybacku, co wpłynie na sytuację przedsiębiorców. Jednocześnie przekroczenie nastąpi przez niekonsultowaną z nikim zmianę definicji całkowitego budżetu na refundację, a to podważa zaufanie do instytucji państwa, które powinno stać na straży prawa.

Pracodawcy RP uważają, że tak ważne zmiany, mające fundamentalny wpływ na funkcjonowanie firm w Polce, wymagają szczegółowych wyjaśnień i muszą być poddane szerokim konsultacjom społecznym.

Pisma dostępne są tutaj.


Pracodawcy RP