Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Sytuacja kadrowa w służbie zdrowia wymaga rewolucji

- Sytuacja jest trudna. Zarówno jednostki świadczące usługi w trybie NFZ, jak jednostki prywatne, mają te same problemy. Dotyczą one dwóch grup zawodowych: lekarzy i pielęgniarek – mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress).

Kongres to interdyscyplinarne forum skupiające się na najważniejszych rozwiązaniach dla sektora medycznego, nie tylko w czasach pandemii (odbywał się w dniach 14-16 czerwca 2021 r.).

Andrzej Mądrala występował w trakcie panelu „Kadry w ochronie zdrowia”. - Sytuacja jest trudna. Zarówno jednostki świadczące usługi w trybie NFZ, jak jednostki prywatne, mają te same problemy. Dotyczą one dwóch grup zawodowych: lekarzy i pielęgniarek. Staramy się przyjrzeć temu problemowi, jak najgłębiej. Mamy parę propozycji, które mogą to zmienić – zaznaczał Mądrala. - Po pierwsze: jak zwiększyć liczbę studentów? Już dziś zwiększa się liczbę studentów przyjmowanych na pierwszy rok studiów lekarskich, ale to jest grupa wciąż niewystarczająca. Mówią tu też o grupie obcokrajowców, których umieszczamy w najlepszych naszych ośrodkach i nie wiemy co dalej. Próbowaliśmy się tego dowiedzieć już trzy lata temu, ale nie dostaliśmy odpowiedzi. A to grupa 20 proc. wszystkich studentów. Przecież mamy możliwości, sytuacja w naszym kraju nie jest najgorsza, przeszliśmy pandemię w miarę dobrze, dlatego może warto pochylić się nad tym tematem – zwrócił uwagę wiceprezydent Pracodawców RP.

- Bardzo trudno znaleźć rozwiązania, jeżeli specjalistów jest mało. A potrzeby są przeogromne. Mamy świadomość, że komfort pracy lekarzy i pielęgniarek zwiększa koncentrację na zadaniach o charakterze medycznym – przekonywał. – Wiemy, ile niepotrzebnych działań administracyjnych związanych jest z pracą lekarza na oddziale. Koszyk świadczeń, który zmusza nas do pewnych działań, jest też do zmiany. Okazuje się, że jest to możliwe, co pokazały już zmiany zaostrzeń w czasie Covid-19. Dzisiejsza sytuacja kadrowa wymaga rewolucji – podkreślił.

- Wszystkim jest ciężko i muszą się rozpocząć radyklane działania. Mam nadzieję, że pewne działania ministra zdrowia, pana premiera, pomogą nam zatrzymać lekarzy, pielęgniarki, i cały personel medyczny. Bo przypominam: cały czas mówimy zdrowie jest najważniejsze, ale tak naprawdę to pacjent jest najważniejszy – zakończył.

Więcej informacji  na stronie: www.hccongress.pl.