Spotkanie Pracodawców RP z Konfederacją Przedsiębiorstw Szwedzkich

Dyskusja obejmowała temat globalizacji i wyzwań dla rynku pracy w okresie wyjścia z pandemii oraz budowania odporności przed kolejnymi kryzysami. Poruszono także kwestie klimatyczne.

W dniu 15 listopada siedzibę Pracodawców RP odwiedziła delegacja szwedzkich pracodawców i przedsiębiorców. Przedstawiciele Szwedzkiej Konfederacji Przedsiębiorców i szefowie organizacji reprezentujących pracodawców różnych branż byli zainteresowani perspektywami rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i możliwościami współpracy polsko-szwedzkiej w kontekście aktualnych wyzwań.

Wśród gości znaleźli się:

  • Mattias Dahl, Deputy Director General, Confederation of Swedish Enterprise
  • Christian Ardhe, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
  • Beata Hammarskiöld, ekspert w zakresie prawa pracy, Confederation of Swedish Enterprise
  • Per Hidesten, CEO Industriarbetsgivarna (przemysł stalowy, papierniczy, kopalnie)
  • Jonas Hagelqvist, CEO IKEM Innovations-och kemiindustrierna (branża chemiczna)
  • David Johnsson, CEO Trä-och Möbelföretagen (obróbka drewno, meblarstwo)
  • Pontus Sjöstrand, CEO Måleriföretagen (profesjonalne malarstwo)
  • Lena-Liisa Tengblad, CEO Gröna Arbetsgivare (produkcja rolna, leśnictwo i ogrodnictwo


Spotkanie otworzył Wiceprezydent Wykonawczy Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz, witając szwedzką delegację. W dyskusji poruszono kwestię korzystnej pozycji geopolitycznej Polski, która powinna zostać wykorzystana w kontekście globalizacji. Polska, której dochód per capita to ⅔ takiego dochodu w Szwecji, leży na styku dwóch gigasfer, które tworzy układ euroatlantycki na czele z USA oraz układ euroazjatycki, bez jednoznacznego przywództwa, ale z rosnącą pozycją Chin. Podkreślono, że współczesna faza globalizacji cechuje się rozbudową złożonych transnarodowych łańcuchów produkcyjno-zaopatrzeniowych. Polska przesuwa się powoli w górę w łańcuchach produkcyjno-zaopatrzeniowych, w stronę bardziej zaawansowanych technologii. Im wyżej udaje się firmom ulokować, tym większą osiągają stopę zwrotu z zaangażowanego kapitału. Jest to również korzystne dla państwa, w którym zlokalizowane jest przedsiębiorstwo, bo może ono wpływać na wzrost dobrobytu społeczeństwa. W tym kontekście padła sugestia, którą szwedzka delegacja przyjęła z zaciekaniem, aby firmy z Polski i Szwecji podejmowały przedsięwzięcia typu “joint venture”, z myślą o konkurowaniu na rynku chińskim.

W dyskusji pojawił się również wątek miernika ekonomicznego, który byłby adekwatny do obecnej sytuacji na świecie. Wspomniano o opracowanym przez United Nations Development Program (UNDP) Indeksie Rozwoju Społecznego - HDI (Human Development Index). Obok wysokości dochodów indeks ten w równej mierze bierze pod uwagę stopień wyedukowania społeczeństwa i stan zdrowia. Wzbogacona wersja tego indeksu to indeks uwzględniający nierówności dochodowe i społeczne - IHDI (Inequality-adjusted Human Development Index) oraz indeks skorygowany o presję na środowisko - PHDI (Planetary pressures–adjusted Human Development Index). Globalne notowania Polski pod względem IHDI poprawiają się o siedem miejsc względem HDI i zajmujemy odpowiednio 26. i 33. miejsce na świecie, natomiast w klasyfikacji według PHDI spadamy na miejsce 26 (szacunki dla 2019 r.).

Szwedzka delegacja podkreśliła fakt, że pod względem pro-środowiskowych rozwiązań w produkcji, szwedzcy przedsiębiorcy są bardzo konkurencyjni. Stosując je w branżach, w których już aktualnie dysponują przewagą konkurencyjną, można by efektywnie zawierać i realizować wspólne polsko-szwedzkie przedsięwzięcia. Wniosek taki poparli wszyscy goście ze Szwecji.


***

Konfederacja Przedsiębiorstw Szwedzkich [Confederation of Swedish Enterprise] to organizacja pracodawców dla firm z sektora prywatnego i przedsiębiorstw w Szwecji, zrzeszającej 49 organizacji, które reprezentują 60 000 firm zatrudniających ponad 1,6 miliona pracowników.