Rada Przedsiębiorczości walczy o przejrzystość procesu legislacji i jakość stanowionego prawa

Przewodnictwo Pracodawców RP w Radzie Przedsiębiorczości przypadło na trzeci kwartał 2021 r., który minął przede wszystkim pod hasłem tzw. Polskiego Ładu, czyli daleko idących zmian w prawie podatkowym, dodatkowo komplikujących system i wprowadzających obciążenia fiskalne dla przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych pracowników. 

Oprócz tzw. Polskiego Ładu, Rada Przedsiębiorczości zabierała głos w wielu kluczowych sprawach, m. in. „Lex TVN”, walki z pandemią, polityki lekowej czy stosunków rządu z Unią Europejską.  

W drugiej połowie bieżącego roku rząd zapewnił obywatelom prawdziwy legislacyjny rollercoaster. Nie tylko działania rządu okazały się co najmniej kontrowersyjne, ale również sposób procedowania projektów aktów prawnych pozostawiał wiele do życzenia. Rada Przedsiębiorczości pilnowała przejrzystości procesu legislacyjnego i upowszechniała rzetelne informacje nt. faktycznych skutków proponowanych ustaw.

Obecna rzeczywistość pokazuje, że funkcjonowanie Rady Przedsiębiorczości jest absolutnie niezbędne dla zapewnienia przejrzystości procesów legislacyjnych. Gdyby nie nasza obecność i nasz wyraźny głos w debacie publicznej, narracja sukcesu przyjęta przez rząd mogłaby zaciemnić obraz przyszłych skutków wprowadzanych reform. Dlatego naszym zadaniem na kolejne miesiące będzie dokładne monitorowanie prac rządu i dalsze starania o odstąpienie od szkodliwych rozwiązań legislacyjnych, jak również proponowanie takich zmian, które będą korzystne zarówno dla pracodawców, jak i podatników – mówi Rafał Baniak, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców RP, którzy przewodniczyli Radzie Przedsiębiorczości w kończącej się kadencji.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy Rada Przedsiębiorczości opublikowała łącznie 9 apeli i stanowisk w kluczowych dla gospodarki sprawach. Wszystkie informacje na temat prac Rady Przedsiębiorczości można znaleźć na stronie internetowej: www.radaprzedsiebiorczosci.org.

Od 1 października przewodnictwo w Radzie Przedsiębiorczości przejmuje Krajowa Izba Gospodarcza. 

***

Pełną treść komunikatu znajdą Państwo tutaj.