Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Prezydent Pracodawców RP na panelu EKG „Europejska Gospodarka wobec spowolnienia”

Polscy przedsiębiorcy nie ufają państwu, dlatego nie decydują się na inwestycje – podkreślał Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP w trakcie panelu będącego częścią Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podkreślał też, że w przygotowaniach do nadchodzącego spowolnienia zawiodło państwo jako instytucja.

Prezydent Malinowski przypomniał, że już w grudniu 2017 roku Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegały przed zbliżającym się osłabieniem gospodarczym. Dlatego przez cały rok 2018 Pracodawcy RP oraz inni członkowie grupy B20, czyli reprezentanci biznesu doradzający państwom G20, przygotowywali odpowiednie rekomendacje dla administracji rządowych. 

- Te rekomendacje to kompendium różnych możliwych działań ułatwiających działalność przedsiębiorstwom w czasie spowolnienia gospodarczego. Najważniejsze z nich to potrzeba ochrony firm z sektora MŚP, które mają najsłabsze rezerwy finansowe. Stworzenie warunków do zwiększenia inwestycji sektorów prywatnego i publicznego, zwiększenie inwestycji w badania i rozwój oraz zwiększenie wydajności – mówił Prezydent Malinowski. Zaznaczył, że Komisja Europejska dodała jeszcze do rekomendacji jeszcze m.in. kwestię zapewnienia stabilności finansowej i zdrowych finansów publicznych.

- Te rekomendacje przekazałem niezwłocznie Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, licząc na reakcję – zaznaczył Prezydent Andrzej Malinowski. 

Odpowiednim zabezpieczeniem przed spowolnieniem powinny być inwestycje. Jednak polscy przedsiębiorcy są zbyt nieufni, aby ryzykować swoje pieniądze. - Nieufność jest spowodowana kursem obranym przez rząd. Wiele oczekiwaliśmy po Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ale zawsze zwracaliśmy uwagę w rozmowach z premierem Morawieckim, że to się nie powiedzie, jeśli na tym instrumencie nie będzie grać się czysto i jasno – mówił Prezydent Malinowski. Jego zdaniem nadal tryumfuje polska silosowa, a w gospodarkę próbują ingerować pomysłami legislacyjnymi w sposób nieskoordynowany rozmaite ministerstwa – jak np. resort sprawiedliwości. Zapowiadane są kontrowersyjne projekty jak „test przedsiębiorcy”, wciąż też nie udało się zmienić mentalności aparatu urzędniczego. To wszystko składa się na sytuację, w której Polsce wciąż jest daleko do unijnej średniej inwestycji, która wynosi 22-23 proc. PKB.

- Nie możemy też zrozumieć, dlaczego w bardzo trudnej sytuacji braku rąk do pracy. Fundusz Pracy, na który pracodawcy łożą, jest wykorzystywany na wszystko tylko nie na rozwiązywanie problemów rynku pracy – podkreślał Prezydent Malinowski. Przypomniał, że ogromna większość polskich przedsiębiorców to firmy małe oraz mikro-firmy. - To są przedsiębiorstwa, które będą mogły mówić o szczęściu, jeśli przeżyją kryzys – zaznaczył Prezydent Pracodawców RP.