PracoDawcy Zdrowia

W zeszłym roku Polacy spędzili na chorobowym łącznie ponad 281 mln dni. Ponieważ choroba pracownika to koszt również dla pracodawcy, zainaugurowano program, który promuje profilaktykę zdrowotną wśród przedsiębiorców, urzędów i instytucji. PracoDawcy Zdrowia to projekt zainaugurowany przez Ministerstwo Zdrowia. Ma on wyróżniać pracodawców, którzy szczególnie troszczą się o zdrowie pracowników. Pracodawcy RP są jednym z partnerów tej inicjatywy.

– Przy tak wysokiej zapadalności na choroby przewlekłe, w szczególności choroby onkologiczne, promocja badań profilaktycznych i zdrowego stylu życia jest bardzo cenną inicjatywą. Największym kapitałem pracodawcy są jego pracownicy. Dobrze, że Ministerstwo Zdrowia chce nagradzać tych, którzy o tym pamiętają – ocenia ekspert Pracodawców RP Patrycja Radecka. – Ponadto, w obliczu coraz częstszych problemów ze znalezieniem chętnych do pracy, tytuł PracoDawcy Zdrowia z pewnością zwiększy atrakcyjność laureatów wśród potencjalnych pracowników – dodaje.

Certyfikat PracoDawcy Zdrowia jest przyznawany przedsiębiorstwom i instytucjom, które promują aktywny styl życia pracowników, wspierają badania profilaktyczne, ograniczają stres w miejscu pracy, czy też zachęcają do rzucenia palenia. Jednym z warunków przyznania wyróżnienia jest współfinansowanie i wspieranie kampanii społecznych na rzecz przeciwdziałania chorobom przewlekłym, w szczególności nowotworowym. Ponadto laureaci certyfikatu powinni wykorzystywać  fundusz socjalny do działań wspierających zdrowie pracownika – np. wspomagać aktywność fizyczną i wypoczynek.

O przyznanie certyfikatu mogą ubiegać się firmy, które przedłożą informacje o tym, w jaki sposób realizują program promocji zdrowia wśród pracowników. Udział w programie jest bezpłatny. W skład kapituły wchodzą eksperci z zakresu medycyny, promocji zdrowia oraz przedstawiciele środowisk pracowników i pracodawców. Tytuł PracoDawcy Zdrowia przyznawany jest na trzy lata.

Z danych ZUS dotyczących absencji chorobowej w 2017 roku wynika, że w polskich firmach nastąpił wzrost zarówno liczby zaświadczeń lekarskich (o 2,4%), jak i liczby dni absencji chorobowej (o 1,8%). Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego wyniosła 13,12 dnia.