Podsumowanie II Kongresu Zamówień Publicznych OnLine

Osiągnięto postęp we wszystkich obszarach udzielania zamówień publicznych. Sytuacja prawna wykonawców w myśl nowych przepisów jest zdecydowanie lepsza w stosunku do tego, co było pod rządami starej ustawy – stwierdził podczas II Kongresu Zamówień Publicznych Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.


W piątek 16 kwietnia odbył się II Kongres Zamówień Publicznych OnLine, pod patronatem Pracodawców RP.

Organizacja wydarzenia przypadła na szczególny moment, początku obowiązywania ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Ustawa, po długim okresie vacatio legis zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Nowa regulacja zastąpiła ustawę, która była wielokrotnie nowelizowana, straciła na swojej aktualności i spójności.

Pokazaliśmy podstawowe kierunki i oczekiwania, które chcieliśmy, aby zostały spełnione. Dotyczyło to przede wszystkim przywrócenia równowagi między stronami zamówienia – mówił Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP.

Powstała ustawa, jakiej domagaliśmy się i oczekiwaliśmy od lat. Udało się zmodernizować przepisy o zamówieniach publicznych i dostosować je do aktualnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych – stwierdził szef Pracodawców RP.

Dokonuje się teraz spektakularny przełom, jeżeli chodzi o procedowanie w zamówieniach publicznych, jakiego nie mieliśmy od początku systemu zamówień. Jest to szansa, którą powinniśmy wykorzystać jako uczestnicy rynków, nawzajem się wspierając – mówił dr Jakub Pawelec z Kancelarii Mazurek i Partnerzy, ekspert Pracodawców RP podczas panelu “Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – perspektywa Wykonawców”.

Z punktu widzenia wykonawcy, warto dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z zamawiającym, zanim jeszcze zostanie uruchomione postępowanie. Zamawiający mają spore wyzwanie, aby we właściwy sposób określić zakres swoich oczekiwań – kontynuował.

Konsultacje rynkowe, w mojej ocenie i w ocenie wykonawców, dają ogromną szansę na to, aby w przejrzysty i innowacyjny sposób dzielić się swoimi doświadczeniami z zamawiającymi - skonkludował dr Pawelec.

Pojawia się jednak pytanie, czy nowe przepisy się przyjmą i czy będą stosowane zgodnie z ich celem i przeznaczeniem. Doświadczenie pokazuje, że nawet dobre i korzystne przepisy mogą być czasem interpretowane w sposób krzywdzący dla przedsiębiorców lub po prostu lekceważone - podsumował debatę Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP.