Onet: Pracodawcy mówią NIE podwyżce płacy minimalnej o 100 zł

Ministerstwo Pracy chce, by od 1 stycznia płaca minimalna wynosiła 2100 zł brutto. Oznaczałoby to wzrost o 100 zł w porównaniu z bieżącym rokiem. Na takie warunki nie chcą się zgodzić największe zrzeszenia pracodawców, które jednym głosem podkreślają, że rząd chce w ten sposób wyciągnąć z kieszeni firm dodatkowe 2,16 mld zł. Uważają, że 100 zł podwyżki to jest za dużo i proponują stawkę o 50 zł mniejszą.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP podkreśla, że w ciągu ostatnich 11 lat płaca minimalna rosła dwukrotnie szybciej od przeciętnego wynagrodzenia. Zaznacza, że płaca minimalna wynosi już prawie połowę średniej krajowej, gdy tymczasem w niewielu krajach utrzymywana jest tak wysoka relacja.

- Uważamy, że stanowisko rządu jest niespójne, bowiem zwiększenie trudności doświadczanych przez młode osoby w podejmowaniu pracy oraz pogorszenie konkurencyjności firm, które może wiązać się z koniecznością zwalniania części pracowników, w oczywisty sposób stanowi przejaw negatywnego wpływu proponowanej zmiany na sytuację na polskim rynku pracy – ostrzega Łukasz Kozłowski.

Cały artykuł dostępny jest tutaj