Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Gąszcz przepisów nie służy podatnikom

Nie chodzi nam o zwykłe uproszczenie systemu, ale o kompleksowe podejście do podatku i składek - mówił na początku drugiego spotkania w ramach cyklu „Proste Podatki” prof. Paweł Wojciechowski, Wiceprezydent i Główny Ekonomista Pracodawców RP. Ekonomiści tym razem odpowiadali na pytanie 'Jak najprościej tworzyć progresję w klinie podatkowym?'.

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Proste Podatki”, które organizowane jest przez Pracodawców RP i Towarzystwo Ekonomistów Polskich. W drugim wydarzeniu wzięli udział: prof. Paweł Wojciechowski – Pracodawcy RP; dr Sławomir Dudek - Towarzystwo Ekonomistów Polskich, Główny Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju; dr Tomasz Lasocki - Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Tomasz Lasocki na wstępie przyznał, że za etatowymi wynagrodzeniami skrywa się gąszcz przepisów dotyczący składek i funduszy.

Stwierdził, ze Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Pracy powinny ulec likwidacji, a same składki przeniesione do podatku dochodowego.

Mówił także o ulgach w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. - Warto się zastanowić czy może bardziej wspierać tych, którzy zaczynają zatrudniać, a nie tych, którzy dopiero zaczynają działalność. Ważna jest stabilizacja na rynku - podkreślał dr Lasocki.

>> W trakcie spotkania dr Tomasz Lasocki przedstawił prezentację „Jak najprościej tworzyć progresję w klinie podatkowym?” <<

Z kolei dr Sławomir Dudek tłumaczył, że w powszechnym rozumowaniu podatki są progresywne jeżeli pracownik mniej zarabiający, na przykład na minimalnym wynagrodzeniu (tj. ok. połowy średniej płacy), płaci procentowo mniej podatków niż pracownik zarabiający więcej, na przykład dwukrotność, trzykrotność średniej płacy. Dodawał, że o progresywności można mówić pokazując pełen obraz systemu podatkowego. – A teraz komplikuje się cały system, żeby zadowolić promil podatników – mówił o Polskim Ładzie dr Dudek.

>> Prezentacja Sławomira Dudka o klinie podatkowo-składkowym <<

Zdaniem Dudka system podatkowy po zmianach w Polskim Ładzie może sprawiać trudności nie tylko zwykłym podatnikom, ale również księgowym, którzy będą musieli uwzględnić go przy obliczaniu co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń.

- Zamiast tych wszystkich systemowych ulg podatkowych, chyba dużo lepiej byłoby, gdyby ZUS dystrybuował pomoc w postaci konkretnych świadczeń do tych, którzy ich faktycznie potrzebują – zakończył dr Dudek.

O wypowiedziach ekspertów na spotkaniu pisał portal Money.pl, a także Biznes.interia.pl.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Proste podatki” odbędzie się 25 sierpnia.