Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Cel: uproszczenie systemu podatkowego. Debata ekspertów w cyklu "Proste podatki"

Naszą aspiracją jako ekspertów, think tanków i pracodawców jest uproszczenie systemu podatkowego, aby był dobry dla gospodarki - zapowiedział prof. Paweł Wojciechowski, Wiceprezydent i Główny Ekonomista Pracodawców RP, w czasie debaty w cyklu „Proste Podatki”. 

To pierwsze z cyklu spotkań „Proste Podatki” organizowanych przez Pracodawców RP i Towarzystwo Ekonomistów Polskich. W spotkaniu wzięli udział: Paweł Wojciechowski – Pracodawcy RP; Aleksander Łaszek - Towarzystwo Ekonomistów Polskich; Sławomir Dudek - Towarzystwo Ekonomistów Polskich, Główny Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju; Maciej Albinowski - Instytut Badań Strukturalnych.

- Eksperci są zaniepokojeni tym co zostało zaprezentowane w Polskim Ładzie, który ładu nie przypomina. To nie jest uproszczenie systemu podatkowego, tylko generowanie kolejnych ulg wyrównawczych, dlatego w naszym przekonaniu to krok do tyłu. Jako Pracodawcy RP wystosowaliśmy konkretny apel, żeby nie wprowadzać dalszej niepewności i odłożyć założenia zmian podatkowych o przynajmniej rok, żeby umożliwić debatę z partnerami społecznymi – przypomniał na początku prof. Paweł Wojciechowski.

>> Apel Pracodawców RP o ograniczenie niepewności regulacyjnej związanej z brakiem spójności rządowych strategii <<

- Dlatego przygotowujemy cykl debat eksperckich, żeby pogłębić temat opodatkowania dochodów. Będziemy próbowali uzgodnić pewne tezy po każdym spotkaniu i na ich podstawie będziemy chcieli osiągnąć pewnego rodzaju ekspercki konsensus środowiska – dodał prof. Wojciechowski.

Na spotkaniu Maciej Albinowski z Instytutu Badań Strukturalnych przedstawił prezentację na temat ekonomicznych efektów progresywnych podatków dochodowych. Zaznaczył, że progresja podatkowa oddziałuje na gospodarkę przez kilka kanałów, ale skupił się na jej wpływie na podaż pracy.

>> 'Potencjalny wpływ jednolitej daniny na aktywność zawodową' – artykuł współautorstwa Macieja Albinowskiego <<

– System podatkowy powinien przede wszystkim wzmacniać rozwój gospodarczy – mówił z kolei Aleksander Łaszek z TEP. - Aby spełnić ten cel, podatki powinny być neutralne, proste i stabilne. Powinny mieć jak najszerszą bazę podatkową i mieć jak najmniej ulg, zwolnień, wyłączeń – dodawał.

>> Prezentacja Aleksandra Łaszka dot. głównych wyzwań systemu podatkowego <<

Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR, zaznaczył, że jedną z wad reformy Polskiego Ładu jest to, iż próbuje się w niej zmniejszyć klin podatkowy dla najsłabiej zarabiających przez zmianę w podatkach, czyli zwiększenie kwoty wolnej od podatku. – Tymczasem udział PIT w całym klinie jest niewielki – zaznaczył Dudek.

>> Prezentacja Sławomira Dudka o klinie podatkowo-składkowym <<

Zwrócił także uwagę na kwestię podatków w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. - W tysiącu najbogatszych unijnych firm z kategorii JDG - 600 jest zlokalizowanych w Polsce. Dlatego w cyklu tych debat zaplanowaliśmy też spotkanie dot. działalności gospodarczej - zapowiedział dr Sławomir Dudek.

W ramach cyklu „Proste podatki” planowane są już kolejne spotkania. Więcej informacji wkrótce.