Apel Pracodawców RP o ograniczenie niepewności regulacyjnej związanej z brakiem spójności rządowych strategii

"Uważamy, że zwłaszcza obecnie rząd nie powinien zwiększać niepewności w procesie budowania planów biznesowych przedsiębiorstw na najbliższe lata poprzez zaniedbania w zapewnieniu elementarnej zgodności pomiędzy strategiami" - apel Pracodawców RP.

W ostatnich miesiącach dominującym źródłem niepewności dla przedsiębiorstw stał się brak spójności pomiędzy dokumentami strategicznymi rządu takimi jak Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy, Wieloletni Plan Finansowy Państwa, założenia do Ustawy Budżetowej. Mimo iż wszystkie te dokumenty były ogłoszone w ostatnich trzech miesiącach, nie tylko nie są komplementarne, ale wręcz ze sobą sprzeczne. Główną przyczyną tego stanu jest pominięcie w dokumentach rządowych zmian podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie, a niestety właśnie Polski Ład, wbrew swej nazwie, w zestawieniu z pozostałymi strategiami rządowymi, wprowadza dużą niepewność graniczącą z chaosem.

Oczekujemy, aby po kryzysie pandemicznym działania rządu przyniosły stabilizację. Teraz, kiedy wiele przedsiębiorstw zostało tak boleśnie dotkniętych ograniczeniami działalności gospodarczej, tym bardziej potrzebne jest szybkie przywrócenie stabilnych reguł gry. Podczas gdy rząd ponosi odpowiedzialność za tworzenie regulacji, to przedsiębiorstwa podejmują decyzje o poziomie zatrudnienia i inwestycjach. Uważamy, że zwłaszcza obecnie rząd nie powinien zwiększać niepewności w procesie budowania planów biznesowych przedsiębiorstw na najbliższe lata poprzez zaniedbania w zapewnieniu elementarnej zgodności pomiędzy strategiami.

Apelujemy o niezwłoczne zapewnienie spójności rządowych strategii oraz o przesunięcie w czasie o rok zapowiadanych zmian reform przewidzianych w Polskim Ładzie, aby umożliwić dialog z partnerami społecznymi na temat spójnej rządowej strategii, zwłaszcza w obszarze zmian podatkowych.