Analizy i komentarze Głównego Ekonomisty Pracodawców RP

Zapraszamy do lektury komentarzy i analiz Głównego Ekonomisty Pracodawców RP – Kamila Sobolewskiego

Analizy i komentarze Kamila SobolewskiegoBarometr nastrojów - styczeń 2023 r.

! NOWOŚĆ ! Niezwykle ciekawy „Barometr nastrojów”. Comiesięczny monitoring nastrojów internatów dotyczący gospodarki i ekonomii. Barometr przygotowany przez Pracodawcy RP i Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych pokazuje jakie są realne problemy i obawy internatów. Zobaczcie! 

Czytaj więcej


Niedobór. Inflacja i inwestycje. Rozmowa Kamila Sobolewskiego z Robertem Stanilewiczem w Analizy.pl

Co dalej z inflacją, która miała już szybko spadać i co dalej z inwestycjami, jeśli spadać szybko nie będzie? Analizy LIVE 28 lutego. 

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski: Wyzwaniem jest złapanie wielkiej szansy.

Europa jest ofiarą wyższych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i gwałtownego spadku konkurencyjności związanego z wojną w Ukrainie. Pojawiają się nowe trendy, ale Polska może w tej sytuacji nawet więcej zyskać niż stracić – mówi Kamil Sobolewski w rozmowie z Obserwatorem Finansowym.

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski: Wynagrodzenia dla banków przy unieważnieniu kredytu frankowego.

Przy rozstrzyganiu sporów prawnych na linii frankowicze-banki nie można tracić z oczy kwestii ekonomicznych – zaznacza Kamil Sobolewski, ekspert rynków finansowych, Główny Ekonomista Pracodawców RP, w rozmowie z 'Rzeczpospolitą'.

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski w Radiu Zet: Obietnica kolejnego wzrostu płacy minimalnej będzie jednym z dań na wyborczym stole.

Ile powinna wynosić płaca minimalna, aby jednocześnie zagwarantować pracownikom „rekompensatę” za galopującą inflację i aby nie doprowadzić firm do bankructwa? Czy ustawa o płacy minimalnej w ogóle jest konieczna? O pomysłach na ustalanie najniższej pensji w gospodarce, którą według szacunków resortu rodziny pobiera 3 mln Polaków, w podcaście „Biznes. Między Wierszami”.

Czytaj więcej


Konkurencyjność Polski | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | styczeń

Dlaczego konkurencyjność jest ważna dla gospodarki? Jaki ma związek z konsumpcją i dobrobytem? Co na nią wpływa? Kto i jak próbuje ją mierzyć? Jak ją poprawić w przypadku Polski? To pytania, na które staram się odpowiedzieć. W analizie gościnnie pomaga mi Staszek Zapała, autor rozdziału 4.

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski w Polsat News: Jest szereg osób, które przestały być aktywne zawodowo, bo jest im tak ciężko powiązać problemy zdrowotne z pracą zawodową. 

Zwolnień lekarskich jest więcej niż w pandemii COVID-19. W Polsat News dane ZUS komentuje Główny Ekonomista Pracodawców RP. Czy L4 to szansa na kilka dni wolnego?

Czytaj więcej


W oku cyklonu? Rynkowy wir się uspokaja czy tylko nie widzimy, jak pędzi?

W jakim kierunku zmierzają rynki inwestycyjne, co je napędza, gdzie mogą być pułapki i gdzie możemy ulegać złudzeniom, gdzie pojawiają się szanse, a gdzie ryzyko rośnie, chociaż trudno to zauważyć?

Czytaj więcej


Czeka nas jeszcze 'uderzenie inflacyjne'? Niebezpieczny scenariusz dla Polski

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę 4 stycznia stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w świetle danych o hamującej inflacji. Jak jednak mówił w programie Money.pl Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP, pomimo pozytywnych sygnałów rząd nie zabezpieczył polskiej gospodarki od najbardziej niebezpiecznych scenariuszy. Kamil Sobolewski ocenił też, na ile prawdopodobne jest, że inflacja w 2023 i 2024 r. będzie nadal dwucyfrowa.

Czytaj więcej


Same dobre wiadomości pod choinkę | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | grudzień

W nadchodzącym okresie świątecznym warto skupić się choć na chwilę na „jasnej stronie życia.” Zwykle chcąc poprawić sytuację krytykujemy wady i błędy. Dziś spróbujmy dostrzec pozytywne strony rzeczywistości, zastanowić się jak wzmocnić nasze atuty a nie załatać deficyty czy braki.

Czytaj więcej


Dlaczego inwestycje w Polsce nie mogą ruszyć z kopyta?

Co je blokuje? I jak temu zaradzić? W programie Money.pl wyjaśnia Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.

Czytaj więcej


Prognozy gospodarcze na 2023 rok | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | listopad

W scenariuszu bazowym w Polsce spodziewam się redukcji rzeczowych zapasów firm, podtrzymania ekspansji fiskalnej do wyborów i umiarkowanego zwrotu w polityce fiskalnej po wyborach niezależnie od wyniku tych wyborów, ze względu na brak akceptacji społecznej dla racjonalnej polityki gospodarczej i konieczność powstania rządu koalicyjnego.

Czytaj więcej


Ceny i dostępność energii elektrycznej w Polsce | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | październik

W związku z sytuacją wojenną, ingerencja w rynek energii wydaje się konieczna, jest alternatywą do działań destrukcyjnych: uznaniowego nakładania podatków o wielkim rozmiarze i ich redystrybucji z ryzykiem niedozwolonej pomocy publicznej.

Czytaj więcej


Wyprzedzające wskaźniki koniunktury gospodarczej | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | sierpień

Nie da się zaplanować działalności, inwestycji, rentowności, bo jak Cię nie zabije sytuacja gospodarcza, to rząd całkowicie zmieni zasady gry. Ratujemy biznes, nie myślimy o rozwoju. Ograniczamy wydatki, nie wiadomo co będzie.

Czytaj więcej


Perspektywy inflacyjne | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | lipiec

Ponowne otwarcie gospodarek obnażyło prosty fakt: zapotrzebowanie przewyższyło produkcję. To napędziło cykliczny, silny wzrost cen, który w normalnych warunkach umiarkowanego bodźca przy dostępnych mocach produkcyjnych zakończyłby się okresem zwiększonej aktywności gospodarczej, ale po zbyt dużym, przeskalowanym ze strachu przed zapaścią bodźcu prowzrostowym przerodził się w desperacką pogoń za dostawami bez gwarancji sukcesu mimo akceptacji dla wyższych cen.

Czytaj więcej


Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | czerwiec

Wpływ KPO na gospodarkę w krótkim okresie będzie proinflacyjny, ale w dłuższym okresie może wspierać rozwój potencjału produkcyjnego i osłabiać presję na ceny, o ile faktycznie za pieniądze z KPO będą realizowane produktywne, potrzebne inwestycje.

Czytaj więcej


Jak walczyć z inflacją?

W maju 2022 inflacja ma rangę głównego problemu polskiej, ale też zachodniej gospodarki. Walkę z inflacją powinniśmy w Polsce toczyć mimo świadomości, że nie zależy ona w pełni od działania polskiego banku centralnego czy rządu. Znaczny udział zewnętrznych czynników, które inflację wywołały, nie może przysłaniać odpowiedzialności czynników wewnętrznych za odpowiedzialne zażegnanie inflacji.

Czytaj więcej


Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | maj

Polskę czeka ograniczenie wydatków państwa tym bardziej gwałtowne, im dłużej będziemy z nim zwlekać. Słabnące nastroje społeczne staną się istotną składową dynamiki politycznej i percepcji ryzyka kraju. Istotna dla gospodarczych losów kraju będzie pozycja geopolityczna Polski, warunkowana współpracą z sojusznikami, tj. innymi krajami UE i NATO oraz rozwojem wydarzeń na Ukrainie.

Czytaj więcej


Propozycja zmniejszenia rat kredytów opartych o WIBOR, czyli jak inflacja powinna zmienić zasady obsługi kredytu

Stosowanie obecnej polityki w zakresie spłaty rat kredytowych jest w swojej istocie dodatkowym zacieśnianiem warunków spłaty kredytu przez banki. Wzrost raty kredytu, którą kredytobiorca ma obowiązek zapłacić, w 2022 roku nie powinien przekroczyć 11%. W kolejnych latach rata powinna rosnąć o wskaźnik inflacji. Szybsza spłata kredytu powinna być bezpłatnym prawem, ale nie obowiązkiem. Nie powinno się wymagać od kredytobiorców spłaty całości odsetek ani całości odsetek i części kapitału.

Czytaj więcej


Ekonomia transformacji energetycznej: opłacalność, finansowanie i najbliższa przyszłość wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę

Z punktu widzenia przedsiębiorców i gospodarstw domowych koszty transformacji energetycznej są parapodatkiem płaconym w cenach energii. W krótkim okresie takie obciążenie osłabia międzynarodową konkurencyjność tej części europejskiego przemysłu, która nie zajmuje się realizacją inwestycji zmniejszających ślad węglowy, a po prostu energię zużywa. Takie obciążenie zmniejsza też siłę nabywczą gospodarstw domowych.

Czytaj więcej


Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | kwiecień

Jeżeli przyjmiemy oczekiwania inflacyjne na najbliższe 4-8 kwartałów na poziomie 8-10%, to nawet stopniowe podniesienie stóp procentowych do 6,5% (najwyższe z dostępnych prognoz) nie zapewni dodatnich stóp realnych. Jest ryzyko, że bez dodatnich realnych stóp procentowych, mimo podwyżek stóp procentowych, inflacja bazowa będzie się rozpędzać, a nie spowalniać.

Czytaj więcej


Trudna droga do sukcesu, czyli co dalej z gospodarką i cenami? Dwa scenariusze ku przestrodze

Nie da się prognozować sytuacji gospodarczej, wzrostu PKB czy poziomu inflacji w Polsce, bez zrozumienia zjawisk globalnych o charakterze nie tylko gospodarczym, ale geopolitycznym. Zaczynam zatem od obrazka geopolitycznego, by przejść do perspektyw gospodarki światowej, europejskiej i polskiej. Rysuję dwa skrajne scenariusze, bolesne odpowiednio w krótkim lub długim okresie, choć dopuszczam również scenariusze pośrednie, wśród których być może znajdzie się „złoty środek”, którego nie potrafię na razie dostrzec.

Czytaj więcej


Porażka Rosji, czyli o co chodzi w tej agresji 

Uznanie przez Rosję niepodległości Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej stanowi zaprzepaszczenie szansy, jaką przed Rosją otworzyła okołopandemiczna hossa surowcowa.

Od upadku ZSRR w grudniu 1991 roku Rosja podążała inną drogą niż postkomunistyczne kraje naszego regionu Europy. Jeżeli za miarę siły gospodarki przyjmiemy PKB na głowę według parytetu siły nabywczej, to w 1992 roku Polska była od Rosji o 38% słabsza, a w 2021 roku o 23% silniejsza.

Czytaj więcej


Przyszedł czas na jakość i odpowiedzialność 

Z powodów globalnych, które nie mają wiele wspólnego z polską polityką i z Polską w ogóle, przez ostatnie 20 lat <> w życiu gospodarczym uchodziła płazem, a jakość nie była w cenie. Dzisiaj przyszedł czas na jakość i odpowiedzialność (...) Połączyłem siły z Pracodawcami RP, aby zyskać wpływ na jakość: jakość życia publicznego i jakość finansów przedsiębiorstw. 

Czytaj więcej