Analizy i komentarze Głównego Ekonomisty Pracodawców RP

Zapraszamy do lektury komentarzy i analiz Głównego Ekonomisty Pracodawców RP – Kamila Sobolewskiego

Analizy i komentarze Kamila Sobolewskiego


Barometr nastrojów - czerwiec 2023 r.

Już jest! Najnowszy Barometr Nastrojów w sieci. W tym miesiącu sprawdzamy i analizujemy jakie emocje wzbudzają wśród internatów takie hasła jak inflacja, cudzoziemcy, podatki, ceny paliw, pandemia COVID19. Zapraszamy do zapoznania się z raportem!

Czytaj więcej 


Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci? W money.pl odpowiada Kamil Sobolewski.

Jak niska dzietność wpłynie na rynek pracy - m.in. w jakich zawodach będzie brakować ludzi.

Czytaj więcej


Barometr nastrojów - maj 2023 r.

Już jest! Zapraszamy do lektury. Najnowszy Barometr Nastrojów - czyli co w sieci 'piszczy', czym żyją internauci, jakie tematy były najbardziej 'hot'!!! w mediach społecznościowych w ostatnim miesiącu. Zobaczcie sami!

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP, a przez wiele lat zarządzający aktywami na różnych rynkach, w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

O poszukiwaniach okazji inwestycyjnych – bardzo ponadczasowo.

O inflacji – bardzo aktualnie.

Czytaj więcej


Barometr nastrojów - kwiecień 2023 r.

Skrajnie wkurza nas inflacja, ale jak byk na czerwoną płachtę reagujemy na tematy takie jak ceny paliw i energii, podatki i kredyty. Zobaczcie najnowszy, kwietniowy Barometr Nastrojów – przygotowany przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych oraz Pracodawców RP.

Czytaj więcej


Barometr nastrojów - marzec 2023 r.

Obawy w lutym wystrzeliły w górę. Internet i media społecznościowe znowu pełne obaw. Co angażuje internautów? Podatki, PIT, inflacja, wojna w Ukrainie? Zobaczcie najnowszy Barometr Nastrojów - czyli specjalny raport Pracodawców RP i IBIMS.

Czytaj więcej


Barometr nastrojów - styczeń 2023 r.

! NOWOŚĆ ! Niezwykle ciekawy „Barometr nastrojów”. Comiesięczny monitoring nastrojów internatów dotyczący gospodarki i ekonomii. Barometr przygotowany przez Pracodawcy RP i Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych pokazuje jakie są realne problemy i obawy internatów. Zobaczcie! 

Czytaj więcej


Niedobór. Inflacja i inwestycje. Rozmowa Kamila Sobolewskiego z Robertem Stanilewiczem w Analizy.pl

Co dalej z inflacją, która miała już szybko spadać i co dalej z inwestycjami, jeśli spadać szybko nie będzie? Analizy LIVE 28 lutego. 

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski: Wyzwaniem jest złapanie wielkiej szansy.

Europa jest ofiarą wyższych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i gwałtownego spadku konkurencyjności związanego z wojną w Ukrainie. Pojawiają się nowe trendy, ale Polska może w tej sytuacji nawet więcej zyskać niż stracić – mówi Kamil Sobolewski w rozmowie z Obserwatorem Finansowym.

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski: Wynagrodzenia dla banków przy unieważnieniu kredytu frankowego.

Przy rozstrzyganiu sporów prawnych na linii frankowicze-banki nie można tracić z oczy kwestii ekonomicznych – zaznacza Kamil Sobolewski, ekspert rynków finansowych, Główny Ekonomista Pracodawców RP, w rozmowie z 'Rzeczpospolitą'.

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski w Radiu Zet: Obietnica kolejnego wzrostu płacy minimalnej będzie jednym z dań na wyborczym stole.

Ile powinna wynosić płaca minimalna, aby jednocześnie zagwarantować pracownikom „rekompensatę” za galopującą inflację i aby nie doprowadzić firm do bankructwa? Czy ustawa o płacy minimalnej w ogóle jest konieczna? O pomysłach na ustalanie najniższej pensji w gospodarce, którą według szacunków resortu rodziny pobiera 3 mln Polaków, w podcaście „Biznes. Między Wierszami”.

Czytaj więcej


Konkurencyjność Polski | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | styczeń

Dlaczego konkurencyjność jest ważna dla gospodarki? Jaki ma związek z konsumpcją i dobrobytem? Co na nią wpływa? Kto i jak próbuje ją mierzyć? Jak ją poprawić w przypadku Polski? To pytania, na które staram się odpowiedzieć. W analizie gościnnie pomaga mi Staszek Zapała, autor rozdziału 4.

Czytaj więcej


Kamil Sobolewski w Polsat News: Jest szereg osób, które przestały być aktywne zawodowo, bo jest im tak ciężko powiązać problemy zdrowotne z pracą zawodową. 

Zwolnień lekarskich jest więcej niż w pandemii COVID-19. W Polsat News dane ZUS komentuje Główny Ekonomista Pracodawców RP. Czy L4 to szansa na kilka dni wolnego?

Czytaj więcej


W oku cyklonu? Rynkowy wir się uspokaja czy tylko nie widzimy, jak pędzi?

W jakim kierunku zmierzają rynki inwestycyjne, co je napędza, gdzie mogą być pułapki i gdzie możemy ulegać złudzeniom, gdzie pojawiają się szanse, a gdzie ryzyko rośnie, chociaż trudno to zauważyć?

Czytaj więcej


Czeka nas jeszcze 'uderzenie inflacyjne'? Niebezpieczny scenariusz dla Polski

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę 4 stycznia stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w świetle danych o hamującej inflacji. Jak jednak mówił w programie Money.pl Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP, pomimo pozytywnych sygnałów rząd nie zabezpieczył polskiej gospodarki od najbardziej niebezpiecznych scenariuszy. Kamil Sobolewski ocenił też, na ile prawdopodobne jest, że inflacja w 2023 i 2024 r. będzie nadal dwucyfrowa.

Czytaj więcej


Same dobre wiadomości pod choinkę | Miesięczny przegląd ekonomiczny Pracodawców RP | grudzień

W nadchodzącym okresie świątecznym warto skupić się choć na chwilę na „jasnej stronie życia.” Zwykle chcąc poprawić sytuację krytykujemy wady i błędy. Dziś spróbujmy dostrzec pozytywne strony rzeczywistości, zastanowić się jak wzmocnić nasze atuty a nie załatać deficyty czy braki.

Czytaj więcej


Dlaczego inwestycje w Polsce nie mogą ruszyć z kopyta?

Co je blokuje? I jak temu zaradzić? W programie Money.pl wyjaśnia Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP.