Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Agresywny fiskalizm przegrywa w sądzie. Wielki sukces branży hydrotechnicznej

NSA przyznał rację przedsiębiorcom – do prac polegających na ochronie brzegu morskiego zastosowanie ma zerowa stawka VAT. Wieloletni spór został rozstrzygnięty przez poszerzony skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podjęta uchwała będzie miała kluczowe znaczenie dla całej branży hydrotechnicznej.

Uchwała NSA przesądza ostatecznie, że w latach 2011–2012 usługi polegające na odbudowie i rozbudowie umocnień brzegu Morza Bałtyckiego, służące „zachowaniu w stanie niepogorszonym już istniejących brzegów morskich i ich zabezpieczeniu dalszym zniszczeniem” były usługami związanymi z ochroną środowiska morskiego. W związku z tym miała wobec nich zastosowanie przewidziana w art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku w wysokości 0 proc.

Wieloletni spór był spowodowany zachowaniem skarbówki, która już po zrealizowaniu usług zmieniła zdanie i zażądała od przedsiębiorców 23 proc. VAT od już wykonanych prac. Organy skarbowe, aby móc sięgnąć po ten podatek uznały, że brzeg morski… nie jest fragmentem środowiska morskiego lecz lądowego. Postawa fiskusa była tym bardziej niezrozumiała, że przetargi na realizację prac były ogłaszane przez Skarb Państwa właśnie ze stawką 0 proc. Ujęcie innej stawki w zgłoszeniu przetargowym wiązało się z jego odrzuceniem.

Pracodawcy RP wielokrotnie zabierali głos w tej sprawie i apelowali o poszanowanie zasad pewności prawa i działania w zaufaniu do organów państwa. Naczelny Sąd Administracyjny nie miał na szczęście wątpliwości, że słuszność jest po stronie przedsiębiorców. Należy podkreślić, że podjęta uchwała jest istotna nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorców z branży hydrotechnicznej. Daje ona nadzieję, że tego typu spraw, wynikających wyłącznie z agresywnej polityki fiskalnej, będzie coraz mniej. Rozstrzygnięcie NSA powinno być jednoznacznym sygnałem dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, że zgodnie z intencją twórców reformy, działania należy koncentrować na walce z oszustami, natomiast uczciwych podatników należy wspierać.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej