Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Loty z Ukrainy bez kwarantanny – apel Pracodawców RP

Pracownicy przylatujący z Ukrainy nie mogą być objęci dwutygodniową kwarantanną – apelują do Premiera Mateusza Morawieckiego Pracodawcy RP. Obowiązek ten zdjęto 1 lipca, ale po chwili wprowadzono znów, doprowadzając do poważnej destabilizacji prawa. 

„Przywrócenie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny w istotnym stopniu ogranicza dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy, co ma negatywne konsekwencje dla polskich przedsiębiorców, którzy w dobie pandemii muszą zmierzyć się z wieloma problemami” – napisał Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w liście do Premiera Morawieckiego.

Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że obowiązek kwarantanny dla pasażerów lotów międzynarodowych z lotnisk na Ukrainie zniesiono rozporządzeniem Rady Ministrów od dnia 1 lipca. Jednak już kolejne, z 2 lipca… wprowadziło kwarantannę od 3 lipca na nowo. Równocześnie jednak zniesiono od 3 lipca kwarantannę dla polskich obywateli przekraczających granice Polski.

„Obecna sytuacja jest dla przedsiębiorców niezrozumiała. Rząd jednego dnia znosi problematyczny obowiązek, aby za dwa dni go przywrócić” – mówi Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. regulacji Pracodawców RP. „Trudno doszukać się logiki w działaniu prawodawcy. A przedsiębiorcy zamiast skupiać się na prowadzeniu biznesu w tych trudnych czasach muszą wertować Dziennik Ustaw, aby wiedzieć jaki jest aktualny stan prawny. Tyle słyszymy zapewnień o wsparciu rodzimych przedsiębiorców. Tymczasem rząd jednym przepisem rzuca im kłody pod nogi.”- dodaje Wioletta Żukowska-Czaplicka.

Zdaniem Dawida Seiferta, Prezesa Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy (OKAP) polska gospodarka wychodząc z kryzysu potrzebuje elastycznych rozwiązań na rynku pracy. Zwłaszcza, że przy zaburzonych łańcuchach dostaw i innych niż zwykle zachowaniach klientów pracodawcy muszą dobrać odpowiednią ilość personelu.

„Ponieważ pracodawcy ponieśli poważne straty, potrzebny jest im powrót tysięcy cudzoziemców, którzy w pośpiechu opuszczali nasz kraj, kiedy zakłady się masowo zamykały w marcu i kwietniu. Bez tych pracowników, którzy elastycznie dostosują się do mniejszej czy większej ilości godzin i zmian miejsc pracy, gospodarka zostanie pozbawiona podstawowej siły roboczej” – uważa Dawid Seifert.

W stanowisku przesłanym do Premiera Morawieckiego Pracodawcy RP podkreślają, że z punktu widzenia epidemiologicznego nie ma sensu kierowania na kwarantannę pasażerów przylatujących z Ukrainy. Lecący tym samym samolotem Polacy będą bowiem zwolnieni z konieczności 14-dniowej separacji, ale Ukraińcy już nie. W rezultacie pasażerowie siedzący obok siebie podczas lotu, a tym samym w równym stopniu wystawieni na ryzyko zarażenia, będą traktowani odmiennie tylko z powodu obywatelstwa.

List Prezydenta Andrzeja Malinowskiego oraz stanowisko Pracodawców RP są do pobrania tutaj.