Gospodarka obiegu zamkniętego potrzebuje jasnych przepisów o recyklingu, odpowiedniej infrastruktury oraz konsekwentnej promocji

Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja, według której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce jak najdłużej, a wytwarzanie odpadów należy minimalizować. Podczas spotkania zorganizowanego 16 października 2017 r. przez Pracodawców RP oraz Instytut Strategii i Rozwoju, eksperci debatowali o gospodarce obiegu zamkniętego w sektorze żywnościowym w kontekście prac nad unijnym pakietem legislacji w tej dziedzinie.

– Jesteśmy organizacją ekspercką także dlatego, że chcemy dyskutować również  o zagadnieniach, które nie należą do głównego nurtu debaty publicznej – często niesłusznie. Jedną z takich kwestii jest odpowiedzialna produkcja i konsumpcja żywności – zauważył otwierając spotkanie Wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak.

Dorota Kozłowska, dyrektor ds. legislacji Polskiej Federacji Producentów Żywności, przedstawiła Stanowisko producentów żywności wobec pakietu regulacji w sprawie gospodarki o obiegu zamkniętym,  przygotowanego przez Komisję Europejską. Zwróciła uwagę, że uwzględnienie przesłanek ekologicznych w podstawie prawnej dyrektywy o opakowaniach zwiększy swobodę wprowadzania restrykcyjnych przepisów krajowych.

Ponadto, zdaniem Kozłowskiej, państwa członkowskie powinny stosować jednolitą metodologię klasyfikacji opakowań. W jej ocenie błędem jest traktowanie jako wytworzonych odpadów opakowań, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Dorota Kozłowska dodała, że ze względu na rachunek ekonomiczny w zaawansowanym przetwórstwie trudno mówić o marnotrawstwie – ma ono miejsce co najwyżej w sytuacji awarii – a więc margines dalszej racjonalizacji, której wymaga osiąganie celów wyznaczanych w dyrektywach,  nie jest zbyt duży.

Michał Mikołajczyk, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Rekopol – Organizacja Odzysku Opakowań S.A., odniósł się do potrzeby popularyzacji koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. –  Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla przeciętnego obywatela gospodarka odpadami nie jest priorytetem. Żeby to zmienić, potrzebne są jasne przepisy o recyklingu, odpowiednia infrastruktura oraz konsekwentny przekaz pokazujący wartości, które stoją za koncepcją gospodarki cyrkularnej  – podkreślił.

Jedną z form realizacji koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego jest przekazywanie produktów niewykorzystanych przez sklepy do banków żywności. – Największym wyzwaniem jest dla nas zagospodarowanie żywności o krótkim okresie przydatności do spożycia. Docieranie na czas do tych towarów jest kosztowne i wymaga współpracy rządu i przedsiębiorców – powiedział Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski. – Pracujemy nad ewidencją miejsc, gdzie można otrzymać żywność na cele społeczne oraz nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które ułatwią taki dostęp – dodał.

Debata zorganizowana przez Pracodawców RP oraz Instytut Strategii i Rozwoju rozpocznie głębszą dyskusję na temat odpowiedzialnej gospodarki cyrkularnej i gospodarki odpadami.