Wektory – poprzednie edycje


To był wyjątkowy i pełen emocji wieczór. Uroczysta Gala Pracodawców RP – #Wektory2022. Po raz dwudziesty pierwszy przyznaliśmy prestiżowe statuetki - Wektory. To wyróżnienia dla wybitnych osobistości ze świata biznesu, polityki, kultury i mediów, które w szczególny sposób wpływają na rozwój polskiej gospodarki, wskazują nowatorskie rozwiązania oraz przyczyniają się do rozwoju społecznego i kulturalnego w Polsce. W trakcie Gali przyznano też #Wektora Serca 2022 oraz #Super Wektora 2022. Za niezłomną postawę, odwagę i postępowanie godne naśladowania w tych najtrudniejszych czasach dla Ukrainy oraz całego narodu ukraińskiego Super Wektorem 2022 uhonorowano Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Ołeksandrowycza Zełeńskiego.

FOTORELACJA z Gali Wektory 2022 dostępna jest pod linkiem: https://galawektory.pl/fotorelacja

RELACJA WIDEO dostępna jest tutaj.

Wołodymyr Zełenski w specjalnie nagranym przemówieniu dla Pracodawców RP mówił: Dziękujemy za docenienie naszej walki o wolność i niepodległość - o NASZĄ i WASZĄ wolność i niepodległość! Wyjątkowe podziękowanie dla wszystkich, którzy pracują na rzecz życia naszych narodów. Dla tych, którzy dbają nie tylko o siebie, ale także pomagają innym, dla szukających rozwiązań i wdrażających pomysły, dla wielu polskich pracodawców, wielu polskich biznesmenów, którzy stali się obrońcami wolności. Dla wielu na tej sali, których serce jest WIELKIE jak serce Polski!

Pełne przemówienie Prezydenta Ukrainy dostępne jest tutaj.


Podczas gali Wektory 2022 poznaliśmy też siedmiu laureatów, których działania w 2022 roku wniosły szczególną jakość w przedsiębiorczość w Polsce.


WEKTOR 2022

1. ARTUR CZEPCZYŃSKI - Za działalność biznesową i osobiste finansowe zaangażowanie stawiające na pierwszym miejscu dobro człowieka, jego rozwój i edukację od najmłodszych lat. (Czepczyński Family Foundation)

2. PROF. MATEUSZ HOŁDA (Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum) - Za ponadprzeciętne dokonania w świecie nauki i wyznaczenie własnej ścieżki rozwoju, za bycie najmłodszym w historii Polski naukowcem z tytułem profesora.


3. MICHAŁ MIERZEJEWSKI (Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie) - Za wdrażanie technologicznych innowacji, mających na celu pozytywną zmianę społecznych trendów i stworzenie Polski bez dymu papierosowego.

4. MARIAN OWERKO (Prezes Zarządu FoodWell Sp. z o.o.) - Za nowe ścieżki rozwoju dla pracowników i całego przedsiębiorstwa oraz za osobisty wkład w popularyzację zdrowego żywienia, połączenie innowacji i ekologii z wieloletnią tradycją firmy oraz branży spożywczej.

5. MSD POLSKA - Za intensywne działania badawczo-rozwojowe nieustannie wspierające system ochrony zdrowia w Polsce.

6. POLREGIO - Za tworzenie rozbudowanej sieci połączeń kolejowych i umożliwienie sprawnego dotarcia wszędzie tam, gdzie jest potrzeba.

7. VELUX - Za wyznaczanie najwyższych standardów w zakresie wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju oraz za tworzenie użytecznych, nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań.

WEKTOR SERCA 2022

Po ataku Rosji na Ukrainę rozpoczęliśmy wspólną akcję polskiego biznesu mającą pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Pomoc była ogromna – zarówno rzeczowa, finansowa, jak i logistyczna i prawna. Postanowiliśmy więc uhonorować przedsiębiorców, których wkład był ogromny. Do tej pory nagrody – Wektory Serca - przyznaliśmy już 20 osobom, które w sposób szczególny zaangażowały się w akcję zainicjowaną przez Pracodawców RP. Podczas Gali Wektory 2022 statuetkę otrzymał:

JACEK FURMAN (Prezes Zarządu Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o. o.) - Za stworzenie przestrzeni, w której ponad podziałami zwyciężyło serce oddane naszym Przyjaciołom Ukrainy.

Podczas tegorocznej 21 Gali Wektorów 2022 na scenie oprócz laureatów pojawiła się czołówka artystów polskiej estrady muzycznej, którzy zagrali swoje ponadczasowe przeboje. Wystąpili: Małgorzata Ostrowska, Grzegorz Hyży, Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski i Andrzej Krzywy.

Galę prowadzili Katarzyna Zdanowicz (Polsat, Polsat News) oraz Rafał Baniak, Prezes Pracodawców RP.

Partnerem Strategicznym był PKN Orlen S.A.

Partnerzy Platynowi: Huawei Polska, InPost

Partnerzy Srebrni: ADN Akademia, Medicover, Personnel Service, Grupa Eurocash, Soonly Finance, Strabag, MB Motors Mercedes-Benz, 

Partner Medyczny: Medicover 


***


Partnerem strategicznym „Wektory 2022” jest PKN ORLEN S.A. 


Skład Kapituły „Wektory 2022”

 Przewodniczący Kapituły - Rafał Baniak, Prezes Zarządu Pracodawców RP

  1. Joanna Makowiecka-Gatza, Prezes Zarządu KARMAR S.A.
  2. Ewa Wernerowicz, Prezes Zarządu Soonly Finance Sp. z o.o.
  3. Artur Białkowski, Członek Zarządu Medicover Sp. z o.o.
  4. Rafał Brzoska, Prezes Zarządu Grupa Integer.pl S.A.
  5. Piotr Kamiński, Wiceprezes Zarządu Wielton S.A.
  6. Andrzej Mądrala, Prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej
  7. Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen S.A.
  8. Mirosław Ślachciak, Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza i Kujaw” Związku Pracodawców
  9. Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu Strabag Sp. z o.o.
  10. Jan Zając, Założyciel i Właściciel ZIKO Apteka Sp. z o.o.



***

WEKTORY, WEKTORY SPECJALNE i SUPER WEKTOR - nagrody przyznawane przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederację Pracodawców Polskich) od roku 2002. Przyznawane są wybitnym osobistościom ze świata gospodarki, polityki, kultury i mediów.


WEKTORY przyznawane są osobom, które swoją działalnością, w różnych dziedzinach gospodarki wskazują godne naśladowania kierunki postępowania, są autorami nowatorskich rozwiązań, szczególnie cennych dla polskiej gospodarki i życia społecznego. WEKTORY przyznawane są także za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości.

WEKTORY SPECJALNE przyznawane są osobom oraz podmiotom za osiągnięcia wykraczające poza standardowe działania w przestrzeni społeczno-gospodarczej w wyjątkowych i okazjonalnych sytuacjach.

SUPER WEKTORY to nagrody wyjątkowe z wyjątkowych. Przyznawane są za osiągnięcia wybitne, których konsekwencje wykraczają daleko w przyszłość. SUPER WEKTOREM honorowani są ludzie, którzy swoją ciężką pracą, twórczym myśleniem i aktywną działalnością przyczyniają się do wspólnego dobra, potrafią wznieść się ponad podziały, są otwarci na argumenty innych oraz utożsamiają się z celami całego społeczeństwa

WEKTOR – statuetka postaci (autorstwa Michała Kubiaka) - symbolizuje człowieka kroczącego z podniesioną głową, który nie zważa na przeszkody i przeciwności losu - szybko zyskała prestiż i uznanie w środowisku polskich przedsiębiorców.


WEKTORY 2021 - JUBILEUSZOWA 20. EDYCJA ROZDANIA NAGRÓD

Podczas uroczystości, która odbyła się 15 stycznia 2022 roku w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie, poznaliśmy siedmiu laureatów, których działania w 2021 roku wniosły szczególną jakość w przedsiębiorczość w Polsce. Wydarzenie poprowadzili Alżbeta Lenska-Cieszyńska i Conrado Moreno, a uczestniczyli w nim oprócz przedsiębiorców przedstawiciele rządu, sejmu i senatu, partnerów społecznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, jak również sponsorzy gali oraz goście ze świata mediów, nauki i kultury.

Wydarzenie zostało uświetnione występami wokalnymi Mateusza Mijała i tanecznymi Natana Grzybowskiego oraz grupy MULTIVISUAL. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią po wręczeniu nagród goście mogli znów świętować podczas tradycyjnej Gali.

Gospodarz wieczoru, Honorowy Prezydent i Przewodniczący Rady Pracodawców RP dr Andrzej Malinowski, nie krył wzruszenia.

- Wreszcie możemy się spotkać w takim gronie, bezpośrednio. Udało nam się. - I kontynuował: - Składam również zgromadzonym z okazji nowego roku życzenia normalności: zdrowia, uśmiechu, pozytywnych osób, miłości, szczęścia, spokoju, ale także odwagi, sukcesu, a przy okazji gotówki, i marzeń do spełnienia. A co najważniejsze - wiary w siebie.

Medal Pro Masovia dla Pracodawców RP

Osobną nagrodę otrzymał organizator, czyli Pracodawcy RP, z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Pracodawcy RP przez 20 lat wręczają nagrody, wyróżnienia, kreują życie gospodarcze. Mazowsze to szczególny region, w którym jest zarejestrowanych najwięcej firm w Polsce, a współpraca samorządu z Pracodawcami RP ma długą tradycję. Dlatego nie ma lepszej okazji niż dwudziestolecie, aby wyróżnić organizację Pracodawców RP medalem Pro Masovia - powiedział marszałek Adam Struzik.

Medal odebrał Prezes Zarządu Pracodawców RP, Rafał Baniak.

- Chciałem podziękować za to, że kiedy wspominam minione lata, współpraca z samorządem układała się znakomicie. Byli państwo zawsze otwarci na nasze pomysły – mówił Rafał Baniak.

Wektory 2021 - siedmiu wyróżnionych

Pierwsza nagroda powędrowała do Andrzeja Wasilewskiego, Akcjonariusza MAK Investments S.A. Jak powiedział wręczający Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A, otrzymał go „za wieloletnią pracę i osiągnięcia w budowaniu polskiej branży ubezpieczeniowej, a także za aktywną działalność w zakresie rozwoju i promocji sportów walki.”

- To dla mnie niezwykły zaszczyt. Działam nie tylko w ubezpieczeniach, ale i sporcie, więc rozumiem wartość gry zespołowej. Dlatego dziękuję wszystkim swoim współpracownikom i partnerom - powiedział Andrzej Wasilewski.

Drugiego wektora odebrała Elżbieta Zajezierska, Prezes Zarządu Nowel Sp. z o.o., jak głosiła laudacja wygłoszona przez Profesora Stanisława Dziekońskiego „za wyznaczanie nowych ścieżek rozwoju branży piekarniczej w Polsce i Europie oraz za skuteczne łączenie tradycji piekarniczych z najnowocześniejszymi technologiami.”

- Bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Gratuluję wszystkim laureatom. Jesteście Państwo drogowskazami dla polskiego biznesu. Dla mnie to potwierdzenie, że wiele lat temu podjęłam decyzję, która okazała się słuszna - powiedziała Elżbieta Zajezierska

Prezes Zarządu Nowel dodała również szczególne podziękowania dla bliskich:

- Moja firma to firma rodzinna. Jestem trzecim pokoleniem i mam przed sobą czwarte. To jest nagroda dla nas, dla naszych pracowników, partnerów i klientów. Dziękuję również swojej rodzinie, bo bez nich nie stałabym w tym miejscu – mówiła Elżbieta Zajezierska.

Kolejnym laureatem został Michael Schulz, Regional Manager H&M Hennes & Mauritz logistics Sp. z o.o., jak głosiła laudacja wygłoszona przez Premiera Waldemara Pawlaka, za „tworzenie oraz rozwój nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań logistycznych na terenie Polski i Europy Środkowo Wschodniej.”

- Dziękuję Państwu za tę niezwykłą nagrodę. W ostatnich latach zmierzyliśmy się z trudnymi okolicznościami. Ale wiemy, że trudne okoliczności oznaczają również mnóstwo możliwości. Dziękuję swojemu zespołowi w Polsce i na świecie - podziękował Michael Schulz.

Siła rodziny w budowaniu biznesu

Czwartego Wektora wręczył Jan Zając – Prezes Zarządu Ziko Apteka Sp. z o.o., a na scenę zaproszony został Piotr Sójka, współwłaściciel firmy MIRAI Clinic Sp. z o.o., „za stworzenie unikalnego w skali Polski, nowoczesnego centrum ortopedycznego przy zachowaniu najwyższej troski o zabytkową wartość budowli i potrzeby lokalnej społeczności”.

Piotr Sójka wywołał jako twórczynię sukcesu swoją żonę Elżbietę:

- Tak naprawdę to Elżbiecie należy się nagroda za stworzenie od podstaw firmy i znakomitego zespołu. To jej zaangażowanie i praca sprawiły, że zaczynaliśmy w drewnianym budynku, a dziś jesteśmy w znakomitym gronie wyróżnionych Wektorami. - powiedział Piotr Sójka.

Piątym Wektorem nagrodzony został Jan Rejs, właściciel i założyciel Rejs Sp. z o.o. w Rypinie, według laudacji wygłoszonej przez Pawła Malinowskiego, właściciela Grupy Profbud Sp. Z o.o., Sp.k., „za wieloletnie, konsekwentne budowanie wysokiej klasy przedsiębiorstwa oraz za osiągnięcie stabilności i bezpieczeństwa biznesowego, opartego na zróżnicowaniu produkcji i różnorodności rynków”.

- Dziękuję serdecznie, jestem dumny z tego wyróżnienia. Za rok obchodzimy 30-lecie i jest to dla mnie i dla zespołu podsumowanie naszej 30-letniej pracy. Jesteśmy firmą producencką, rodzinną, prowadzę ją z synami w niedużej miejscowości. Dysponuję naprawdę bardzo dobrą załogą, na której mogę polegać i razem z moimi synami możemy budować firmę bez najmniejszych problemów. Kiedy 20 lat temu rozmawiałem z dużymi zachodnimi firmami, byłem w strasznym stresie, teraz współpracujemy z nimi na zasadzie równości - podsumował wyróżnienie Jan Rejs.

Szósty Wektor 2021 trafił do spółki Polenergia S.A. Jak podkreślił wręczający, Rafał Baniak, Prezes Zarządu Pracodawców RP, za „aktywny udział w transformacji polskiego rynku energii oraz za konsekwentny rozwój energetyki odnawialnej, zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu”.

Nagrodę odebrali: Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A. i Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

- Jestem wzruszona i zaszczycona - powiedziała Dominika Kulczyk. - Im bardziej chcemy oszukać to, co nam pisane, tym bardziej możemy być pewni, że nasze przeznaczenie nas dogoni. W którymś momencie okazało się, że mogę przeżyć niezwykłą przygodę z energią. Jak mawiał mój tato, świat należy do tych kilku niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane i po drodze budować skrzydła.

- Zdecydowałam się na Polenergię, kiedy jej losy były nieznane, a cena akcji wynosiła 10 złotych. Okazała się jednak wspaniałym wyborem, pozwoliła mi przeżyć przygodę życia, a jej wartość wzrosła siedmiokrotnie. Jednocześnie czuję wielkie poszanowanie dla matki natury. Chciałabym, aby świat był właśnie taki, jak Matka Natura - czuły, dobry i współczujący. W ten lepszy świat wierzył też mój tato, któremu chciałabym zadedykować tę nagrodę.

Dominika Kulczyk zaprosiła po odbiór nagrody człowieka, któremu, jak powiedziała, zawdzięcza zarażenie miłością do energii, czyli Michała Michalskiego.

- Polenergia to zespół, Polenergia to firma tworząca przyszłość oraz Polenergia to dobry uczestnik rynku. Dziękuję naszemu zespołowi. Staramy się rozumieć makrotrendy i do nich dostosowywać swoją działalność, nie tylko po to, by podążać za trendami, ale i je kreować. - dodał Michał Michalski w imieniu Polenergia S.A.

Super Wektor 2021 dla InPost

Szczególną nagrodą został wyróżniony Rafał Brzoska, Prezes InPost Sp. z o.o. Jury doceniło go za „stworzenie międzynarodowego technologicznego championa rynku logistycznego, za przełomowe i nowatorskie Paczkomaty, a także za największy w historii technologiczny giełdowy debiut polskiej spółki za granicą.” Nagrodę wręczyli przedstawiciele Pracodawców RP: Andrzej Malinowski, Honorowy Prezydent Pracodawców RP i Przewodniczący Kapituły Wektory 2021 oraz Rafał Baniak, Prezes Zarządu Pracodawców RP.

- Bardzo, bardzo dziękuję za docenienie i mojej pracy jako przedsiębiorcy i docenienie, że możliwy jest sukces. A sukces, jak to kiedyś ktoś powiedział, to kroczenie od jednej porażki do drugiej, bez utraty entuzjazmu. Ja tę nagrodę dedykuję wszystkim przedsiębiorcom w tym kraju, którzy zwłaszcza przez ostatnie dwa lata zmagają się z porażkami. Kochani, nie dajmy się, to jest wasza nagroda. Każdy z was zasługuje na sukces i każdy ten sukces odniesie. Podnoście poprzeczkę i nie dajcie się - podziękował Rafał Brzoska.

Organizatorzy podziękowali za wsparcie swoim partnerom, bez których organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa: Partnerowi Strategicznemu Huawei Polska Spółka z o.o., Partnerom COMP S.A., Personnel Service S.A., Philip Morris Polska, Grupa Profbud Spółka z o.o., Provident Polska S.A., Związek Browary Polskie, PKN ORLEN S.A., Strabag Spółka z o.o., Grycan Lody od Pokoleń, Laboratoria Medyczne Diagnostyka i Carolina Toyota Wola oraz Partnerowi Medycznemu Grupa LUX MED.







WEKTORY 2020 ROZDANE

Tradycja Pracodawców RP okazała się silniejsza od pandemii koronawirusa. Jak co roku, statuetki Wektorów trafiły w ręce Laureatów. Gala wręczenia nagród ze względu na obostrzenia sanitarne miała oprawę hybrydową. Uroczystość była transmitowana na żywo w internecie. 

- Nagrody Wektorów są zawsze wyjątkowe ze względu na laureatów. Zostają nimi bowiem ci, którzy najbardziej przysłużyli się rozwojowi polskiej przedsiębiorczości – powiedział Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podczas otwarcia uroczystości zorganizowanej w studiu multimedialnym w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Ze względu na ograniczenia sanitarne bezpośrednio wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, ale dzięki streamingowi galę mogły obejrzeć na żywo setki gości.

Najważniejszymi uczestnikami wydarzenia byli laureaci. W tegorocznej edycji nagród było ich siedmiu. Jako pierwszy statuetkę Wektora odebrał dr hab. n. med. Jakub Swadźba, współzałożyciel i Prezes Zarządu ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA Sp. z o.o. Kapituła nagrodziła go „za to, że niemal przez ćwierć wieku konsekwentnie realizował swój biznesowy plan nieustannie wierząc w sukces, a także za to, że ten sukces osiągnął w dwustu procentach, budując największą w Polsce sieć laboratoriów diagnostycznych, która dziś jest jednym z najmocniejszych atutów w krajowym arsenale walki z pandemią” – jak zostało ujęte to w laudacji.

- Chciałem serdecznie podziękować Kapitule Nagrody oraz jej szefowi, Prezydentowi Pracodawców RP Andrzejowi Malinowskiemu. Przede wszystkim jednak dziękuję pracownikom DIAGNOSTYKI, którzy przyczynili się do otrzymania tej nagrody, którzy od początku walczyli na pierwszej linii frontu z koronawirusem – powiedział prezes Jakub Swadźba, odbierając nagrodę.

Kolejny Wektor „za to, że swoim talentem i pasją zmienił lokalną firmę w narodowego czempiona. Za wizjonerskie podejście do rozwoju przemysłu farmaceutycznego, które przyniosło Polsce rozwój innowacyjnego sektora biotechnologii, a w chwili kryzysu pomogło walczyć z pandemią COVID-19” – trafił do Jerzego Staraka, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polpharma S.A. i Polpharma Biologics Group.

- Chciałbym serdecznie podziękować Kapitule za to wyjątkowe wyróżnienie. Wektor w matematyce charakteryzuje się tym, że ma określony kierunek, zwrot i długość. Cieszę się, że kierunek, który sobie wytyczyłem wiele lat temu, czyli rozwój nowoczesnego sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego w Polsce okazał się tym, który prowadzi do sukcesu – powiedział Jerzy Starak.

Trzeci Wektor był o tyle szczególny, że trafił w ręce dwóch laureatów – ojca i syna. Otrzymali go Andrzej Hass i Aleksander Hass, właściciele Hass Holding „za stworzenie potężnego holdingu o globalnym zasięgu oraz za wyjątkowy model sukcesji oparty na współpracy ojca i syna. Za wykazanie przy tej skomplikowanej operacji cierpliwości, determinacji oraz za umiejętność połączenia rozwoju firmy z rozwojem osobistym”.

Statuetkę Wektora odebrali obaj laureaci, co znakomicie symbolizowało „zmianę warty” u steru firmy. - Chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Otrzymanie Wektora 2020 w kategorii sukcesji, jest nie tylko dla mnie, ale i całej rodziny olbrzymim zaszczytem. Ta nagroda jest także olbrzymim zobowiązaniem wobec moich współpracowników, że przekazuję Holding w dobre ręce. Wierzę w stu procentach, że mój Syn będzie dużo lepszym przywódca ode mnie – powiedział Andrzej Hass.

- Chciałbym serdecznie Państwu podziękować za to wyróżnienie. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, a jednocześnie dowód na to, że realizuję przejmowanie firmy w sposób wyważony i akceptowalny przez naszych Współpracowników. A wszyscy wiemy, że proces sukcesji jest procesem niezwykle skomplikowanym. Wierzę, że będę godnie reprezentować Hass Holding zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wierzę też, że nigdy nie zawiodę swojego Ojca i będę konsekwentnie realizować jego dzieło – dodał Aleksander Hass.

Czwartym laureatem Wektorów 2020 został ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rektor uczelni w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020. Zgodnie z laudacją otrzymał Wektora „za poświęcenie w krzewieniu idei służących społeczeństwu oraz gospodarce, a także za rzadką umiejętność łączenia świata nauki z biznesem. Za wspaniały praktyczny efekt tej umiejętności, czyli utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego, w którym mogą powstawać zaawansowane technologie wykorzystywane w przemyśle”.

- Cieszę się, że owoce naszej pracy zostały zauważone i dostrzeżone przez Kapitułę Wektorów Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Tę nagrodę traktuję jako zaproszenie do dalszej, bardziej wytężonej pracy. Do większej pomysłowości we współpracy nauki z życiem gospodarczym. Jestem przekonany, że to, co będziemy w przyszłości tworzyć, znacząco przyczyni się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości - powiedział ks. prof. Dziekoński.

Piątego Wektora otrzymał Mariusz Gatza, obecnie Prezes Zarządu Orange Moldova SA, a wcześniej wiceprezes Orange Polska – „za to, że przez dwie dekady zarządzania jedną z największych firm telekomunikacyjnych zrealizował tyle projektów i zainicjował tyle programów, że dziś śmiało możemy nazwać go „ojcem polskiego internetu”. Za to, że dał Polakom pierwszą bramę do cyfrowego świata – Neostradę”.

- Jest mi niezmiernie miło i chciałbym bardzo gorąco podziękować kapitule nagrody Wektory. Dołączenie do grona laureatów jest dla mnie ogromną satysfakcja zawodową – powiedział prezes Gatza odbierając nagrodę.

Ostatnią, szóstą statuetką został uhonorowany Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal Sp. z o.o. Kapituła nagrodziła go „za to, że jego długoletnia i profesjonalna działalność na rynku rekrutacji specjalistów i menedżerów wpłynęła nie tylko na rozwój polskiej przedsiębiorczości, ale wypromowała nasz kraj jako atrakcyjne miejsce inwestycji oraz budowania kariery zawodowej”.

- Dziękuję serdecznie Pracodawcom RP oraz Kapitule. Chciałbym również podziękować partnerom, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia. W codziennej pracy kierujemy się maksymą „jeżeli chcesz iść szybko, idź sam. Jeżeli chcesz zajść daleko, należy iść razem”. Dlatego chciałbym szczególnie podziękować mojemu zespołowi, bez którego wysiłku i ciężkiej pracy nie byłoby mnie tutaj i nie byłoby tej nagrody – powiedział prezes Artur Skiba, odbierając nagrodę.

Wektory 2020 były także wyjątkowe ze względu na pandemię i wywołany przez nią ciężki kryzys gospodarczy. Te smutne dla polskich przedsiębiorców wydarzenia nie pozostały niezauważone. Przypomniał o nich Prezydent Andrzej Malinowski.

- Gratulując laureatom, składam im oraz wszystkim polskim przedsiębiorcom podziękowania. Za to, czego dokonali! Za to, że walczyli i walczą do ostatka o swoje firmy oraz miejsca pracy. Za to, że nie boją się głośno mówić o potrzebach polskiej przedsiębiorczości! – mówił Prezydent Andrzej Malinowski.

– Moi drodzy! Jesteście bohaterami! Rozumiecie jak nikt inny, że nasze życie opiera się na dwóch fundamentach. Zdrowiu i gospodarce! I że trzeba dbać o nie tak samo. Dziękuję. Dziękuję. I jeszcze raz dziękuję – powiedział Andrzej Malinowski.



               PARTNER STRATEGICZNY





               PARTNER




               PARTNER LOGISTYCZNY





               WIODĄCY PATRON MEDIALNY




               PATRONI MEDIALNI









WEKTORY 2019


Wektory 2019 otrzymali:

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen S.A.

Za skierowanie największego polskiego koncernu paliwowego na nowe, perspektywiczne tory rozwoju oraz wspieranie krajowego biznesu i polskiego sportu.

Centrum Medyczne MAVIT Sp. z o.o.

Za profesjonalizm, innowacyjność, najwyższe standardy leczenia oraz nieustającą troskę o zdrowie i satysfakcję każdego pacjenta. Nagrodę odebrał Maciej Mądrala, Prezes Zarządu firmy – pioniera nowoczesnych metod chirurgii okulistycznej w Polsce

Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

Za promowanie uczciwych praktyk w zatrudnianiu pracowników, szczególnie z Ukrainy oraz zaangażowanie w prace nad optymalnym kształtem polityki migracyjnej odpowiadającej potrzebom polskiego rynku pracy.

Antoni Kubicki, właściciel Hotelu Arłamów

Za śmiałość w kreowaniu przedsięwzięć biznesowych i udane przejście od inżynierii przemysłowej do ekskluzywnego segmentu branży hotelowej.

Medicover Sp. z o.o.

Za sukcesy w profilaktyce zdrowotnej pracowników oraz wsparcie pracodawców we wprowadzaniu efektywnych modeli opieki zdrowotnej, które trwale zmniejszają koszty absencji. Nagrodę odebrał Artur Białkowski, członek zarządu i Dyrektor Zarządzający ds. Usług Biznesowych firmy.

Wirtualna Polska Holding S.A.

Za wpływ, jaki wywarła na kształt mediów elektronicznych w Polsce i rozwój rynku e-commerce oraz za dostarczanie odbiorcom istotnych, różnorodnych treści. Za konsekwentne budowanie pozycji lidera polskiego internetu i skuteczną konkurencję ze światowymi gigantami. Nagrodę odebrała Elżbieta Bujniewicz-Belka, członek zarządu ds. finansowych spółki.

Wektory 30-lecia Pracodawców RP otrzymali:

Zbigniew Grycan, właściciel Grycan – lody od pokoleń

Za budzący podziw styl, w jakim przekształcił rodzinne przedsiębiorstwo w dużą firmę o międzynarodowym zasięgu.

Sobiesław Zasada, przewodniczący rady nadzorczej Sobiesław Zasada S.A.

Za to, że po prostu jest! Za osiągnięcia sportowe i biznesowe, które na zawsze pozostaną w historii Polski.

Prof. dr hab. n.med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Za stworzenie miejsc pracy dla ponad 1.5 tys. specjalistów z obszaru ochrony zdrowia, którzy wyleczyli przeszło 4 mln pacjentów przez ostatnie 30 lat.




Partner główny





Partnerzy













Partner medyczny



     




WEKTORY 30-LECIA PRACODAWCÓW RP (2019 r.)


• SAMORZĄDY:

Za szczególne osiągnięcia w tworzeniu warunków do rozwoju przedsiębiorczości


Gminy miejskie i miejsko-wiejskie

Samorząd miasta Nowa Sól - nagrodę odebrał prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz. 


Metropolie i miasta powyżej 500 tys. mieszkańców

Samorząd miasta Łódź - nagrodę odebrała Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.  

Samorząd Wrocławia  - nagrodę odebrał Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.  


Samorządy województw

Samorząd województwa pomorskiego - nagrodę odebrał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.  

Samorząd województwa mazowieckiego - nagrodę odebrał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.  


• WEKTOR SPECJALNY 30-LECIA

prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński - dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, twórca Światowego Centrum Słuchu 

Za pomoc tysiącom osób cierpiącym z powodu wad słuchu, która zmieniła ich życie na lepsze. Za opracowanie metod tak pionierskich i tak skutecznych, że stały się one wzorcem dla lekarzy na całym świecie.


• WEKTOR NADZIEI 30-LECIA

Rada Dialogu Społecznego - nagrodę odebrała Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias. 

Z nadzieją, że stanie się wzorcem, że nada właściwy kierunek relacjom między rządem a stroną społeczną oraz że wyznaczy standardy nowoczesnego i partnerskiego dialogu.



WEKTORY 2018


Wanda Buk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji

Za rzadką dziś umiejętność dialogu ze wszystkimi partnerami społecznymi. Za postawę urzędnika, który nie tworzy barier i we współpracy z przedsiębiorcami rozwiązuje najważniejsze problemy infrastruktury cyfrowej.

Jakub Goryszewski, Prezes Zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego UtmostTech Sp. z o.o.

Za zaproponowanie zupełnie nowych zastosowań dla już istniejących technologii. Za innowacje w zakresie sztucznej inteligencji, fotoniki czy niskoemisyjnych układów wytwarzania.

Krzysztof Kamiński, Prezes Zarządu Alnea Sp. z o.o.

Za to, że wprowadził do naszego życia technologie, które niedawno mogliśmy oglądać tylko na filmach science-fiction. Za to, że zaprzągł wirtualną rzeczywistość do projektowania, realizowania i nadzorowania zaawansowanych automatycznych linii produkcyjnych.

Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik S.A.

Za innowacyjność w tworzeniu radiofarmaceutyków specjalnych, przeznaczonych do wykrywania konkretnych schorzeń. Za udowodnienie, że polska firma kreując nowatorskie rozwiązania potrafi prześcignąć międzynarodowe koncerny.

Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Za pionierskie rozwiązania Smart Cities i Internetu Wszechrzeczy. Za innowacje pozwalające samorządom tworzyć lepsze życie dla nas wszystkich, w tym poprzez skuteczną walkę z zanieczyszczeniem środowiska.

Paweł Malinowski, twórca i właściciel Grupy Profbud Sp. z o.o., Sp.k.

Za to, że działalność deweloperską widzi jako coś więcej niż budowanie czterech ścian i dachu. Jego mieszkania są zawsze skrojone na miarę konkretnego klienta. Za to, że dba, by z mieszkańców stworzyć aktywną i wspierająca się społeczność.

Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex

Za zbudowanie grupy Maspex mającej wiodącą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Za to, że pokazał jak w branży spożywczej należy wykorzystywać innowacyjne technologie produkcyjne oraz logistyczne.

Adam Rozwadowski, założyciel Centrum Medycznego Enel-Med S.A.

Za rozwój nowoczesnej telemedycyny, która jest przełomem w dziedzinie ułatwiania kontaktu pacjenta z lekarzem. Za to, że pokazał jak zmienić rodzinne przedsiębiorstwo w giełdową spółkę oraz w jaki sposób swoje dzieło przekazać kolejnemu pokoleniu.

Jan Zając, Prezes Zarządu Ziko Apteka Sp. z o.o.

Za innowacje w sprzedaży farmaceutyków, które stały się wzorem dla wszystkich chcących skutecznie działać na tym rynku. Za nowatorskie podejście, które w warunkach silnej konkurencji umożliwiło mu stworzenie jednej z największych i najsilniejszych sieci aptecznych w Polsce.

Nagrodę Superwektora 2018 otrzymał:

Zbigniew Jagiełło – Prezes PKO Bank Polski

Za zmianę największego polskiego banku z biurokratycznego molocha w sprawną i elastyczną firmę zorientowaną na realizację ambitnych celów oraz mogącą stawać w szranki z największymi międzynarodowymi rywalami. Za stworzenie wyróżniającego się zespołu współpracowników i umiejętne nim kierowanie czego dowodem jest długa lista nagród zdobytych w ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich miesięcy.






Szczególne podziękowania dla partnerów wydarzenia:



Partner strategiczny






Partnerzy główni






Partnerzy





Partner medyczny




WEKTORY 2017


Prestiżowe nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej trafiły tym razem do 12 laureatów – osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym roku osiągnęły szczególnie znaczące sukcesy lub zaważyły na rozwoju polskiej gospodarki. Laureatem Super Wektora 2017 został Premier Mateusz Morawiecki.

– Nagrody Wektorów trafiają do osób wybitnych – powiedział Prezydent  Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Tych, którzy wyjątkowo przysłużyli się polskiej gospodarce. Którzy swoją działalnością wyznaczyli godne naśladowania standardy albo wypracowali nowatorskie rozwiązania gospodarcze lub społeczne – podkreślił Malinowski.

Nagrodę Super Wektora 2017 otrzymał Premier Mateusz Morawiecki – za nakreślenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz przekonanie do jej realizacji sił politycznych, a także oddanie w tym dokumencie należnego miejsca przedsiębiorcom. – Mówi się, że nagroda przydaje laureatowi odpowiedzialności. Ja odczytuje to jako symbol, ale i jako zobowiązanie, by jeszcze lepiej wytyczać wektory polskiej gospodarki – powiedział Premier odbierając statuetkę. – Gdybym miał określić, jaka cecha łączy kraje, które odniosły największy sukces gospodarczy, to jest to niewątpliwie bardzo bliska współpraca administracji publicznej z przedsiębiorcami – dodał Morawiecki.

Zaznaczył, że celami jego ekipy są silna gospodarka, silne społeczeństwo i silna Polska, która będzie mocno oddziaływać na arenie międzynarodowej. – Płyniemy na jednej łódce – zwrócił się do przedsiębiorców. – Chcemy działać w waszym interesie. Ten Wektor nastawiony jest na silną polską gospodarkę – podkreślił.

Laureaci Wektorów 2017

1.    Provident
Za wieloletnie utrzymywanie pozycji lidera na rynku finansów osobistych oraz nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu branży.

2.    Wojciech Faszczewski – Prezes Zarządu, PEPEES
Za imponującą ekspansję zagraniczną firmy, ale także za uwagę i energię poświęconą lokalnej społeczności.

3.    Igor Klaja – Prezes Zarządu, OTCF
Za przekucie własnej pasji sportowej na energię tworzenia nowoczesnej i profesjonalnej firmy, za odwagę i determinację w realizacji celu.

4.    Krzysztof Domarecki – założyciel Selena FM
Za śmiałą inwestycję w badania i rozwój, dzięki czemu jego firma znalazła się w czołówce producentów i dystrybutorów chemii budowlanej na świecie.

5.    Norbert Rethmann
Za osobiste i długotrwałe zaangażowanie w budowę dobrych relacji pomiędzy Polską a Niemcami, konsekwentne inwestowanie na polskim rynku oraz prowadzenie na szeroką skalę działalności charytatywnej.

6.    Rafał Holanowski – Prezes Zarządu, Supra Brokers
Za nowatorskie koncepcje zarządzania produktami ubezpieczeniowymi w sektorze medycznym – szczególnie za rozwiązania dotyczące ryzyka klinicznego.

7.    Paweł Gos – Prezes Zarządu, Exact Systems
Za zbudowanie wyjątkowej firmy, w której jakość to filozofia, cel, oraz usługa i za ogromny międzynarodowy sukces.

8.    Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce

Za ogromny sukces na rynku przewozów międzynarodowych oraz niezłomną walkę z protekcjonizmem, po jaki sięgnęli pokonani zagraniczni konkurenci.


Wektory na 25-lecie działalności:


1.    Telewizja Polsat

Za 25 lat rozwoju  zarówno pod względem biznesowym, jak i medialnym oraz za nieustanne dążenie, aby być jeszcze lepszym – czego efektem jest dzisiejsza pozycja na rynku polskich mediów.

2.    LUX MED Sp. z o.o.

Za 25 lat działalności opartej na założeniu, że w leczeniu dobro pacjenta ma priorytet – oraz udowodnienie, że inwestycja w jakość leczenia to inwestycja opłacalna dla wszystkich.

3.    „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców

Za 25 lat rzetelnej i efektywnej pracy na rzecz lokalnych pracodawców oraz znaczące wsparcie udzielane Pracodawcom RP w działaniach ogólnopolskich.


SUPER WEKTOR 2017


Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów


Za to, że najpierw nakreślił odpowiednią strategię – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez których rozwój Polski nie jest możliwy.



Szczególne podziękowania dla partnerów wydarzenia


Partner strategiczny






Partner główny



Partnerzy










Partner medyczny






WEKTORY 2016


  • STRABAG Sp. z o.o.

Za 30-letni udział w budowie polskiej infrastruktury z wykorzystaniem najnowszych technologii.

  • Mariusz Książek – prezes MARVIPOL

Za konsekwentną budowę polskiej grupy kapitałowej, lidera w biznesie developerskim i motoryzacyjnym.

  • EuroAfrica Shipping Lines

Za systematyczne i wieloletnie budowanie firmy o światowej renomie – największego prywatnego polskiego armatora.

  • 3M Poland Sp. z o.o.

Za sukcesy w dziedzinie wykorzystania najnowszych technologii oraz wzorową współpracę z lokalnym biznesem i społecznością, zawsze uczciwą i konsekwentną.

  • Prof. Dieter Kempf – przewodniczący Federacji Przemysłu Niemieckiego

Za docenienie potencjału polskiej gospodarki oraz jego wykorzystanie przez współpracę polskich i niemieckich przedsiębiorstw.

  • Deutsche Messe AG

Za promowanie polskiej gospodarki poprzez nadanie Polsce statusu kraju partnerskiego na Targach Przemysłowych Hanower 2017.

  • Zbigniew Benbenek – prezes rady nadzorczej ZPR Media SA

Za konsekwencję i wytrwałość w tworzeniu polskiej grupy medialnej.


Zapraszamy do zapoznania się z folderem prezentującym Wektory 2016.



WEKTORY 2015

  • Prof. Mirosław Ząbek – Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie

Za wybitne osiągnięcia w obszarze neurochirurgii oraz troskę o każdego pacjenta, a także za pasję w realizacji swojego powołania.

  • Prof. Andrzej K. Koźmiński – Prezydent, Przewodniczący Rady Powierniczej Akademii Leona Koźmińskiego

Za stworzenie jednego z najważniejszych w Polsce ośrodków akademickich oraz za zbudowanie modelowej współpracy pomiędzy środowiskami nauki i biznesu.

  •  Kazimierz Pazgan – właściciel Grupy Konspol

Za konsekwentną promocję polskich produktów na świecie oraz za przekształcenie lokalnej firmy drobiarskiej w potentata na skalę międzynarodową.


  •  Tomasz Zaboklicki – Prezes Zarządu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Za skuteczną rywalizację z największymi producentami taboru szynowego na świecie w oparciu o polską myśl technologiczną.

  • Andrzej Przybyło – Założyciel i Prezes firmy AB S.A.

Za stworzenie największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmy dystrybucyjnej i jej sukces finansowy.

  • Loukas Notopoulos - Prezes Zarządu VIVUS Finance Sp. z o.o.

Za rozwiązania, które zmieniły polski rynek usług pożyczkowych, oraz za ich umiejętne łączenie z potrzebami klientów.

  • Nikos Kalaitzidakis - Prezes Zarządu Coca Cola HBC Polska Sp. z o.o.

Za uznanie społecznej odpowiedzialności biznesu za niezbędny element strategii firmy.

  •  Hans-Dieter Kemler - Wiceprezes Zarządu ds. Rynków Finansowych mBank

Za udział w tworzeniu pionierskich rozwiązań na rynku międzybankowym w Polsce.

  •  Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Za „Połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa”, służące budowie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności rynku.

  • Piotr Pawłowski - Założyciel i Prezes Stowarzyszenie Integracja

Za konsekwentną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz szczególną troskę o ich należytą pozycję na rynku pracy.


Zapraszamy do zapoznania się z folderem prezentującym Wektory 2015.


SUPER WEKTORY 25-LECIA

Prezydent Lech Wałęsa

Człowiek-legenda, symbol demokratycznych przemian w Polsce, symbol dążenia do wolności dla całego świata; człowiek, od którego wszystko się zaczęło.

 Lech Wałęsa otrzymał Super Wektora 25-lecia za budowę społeczeństwa opartego na prawdzie, wolności i godności obywateli; za udowodnienie, że pokojowy sposób rozwiązywania konfliktów jest możliwy we współczesnym świecie; oraz za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO)

Za pomoc w wdrażaniu w Polsce nowych zasad dialogu społecznego; za uświadomienie rządzącym w przełomowych latach 1989-1990 znaczenia organizacji pracodawców w tym dialogu; za wspieranie i promowanie w Polsce rozwoju autonomicznych organizacji pracodawców i niezależnych związków zawodowych reprezentujących pracowników.

 Międzynarodowa Organizacja Pracodawców (IOE)

Za popularyzowanie najbardziej efektywnych rozwiązań organizacyjnych i prawnych wspierających pracodawców na świecie; za tworzenie wysokich standardów gwarantujących rozwój gospodarki wolnorynkowej; za promowanie przejrzystych zasad współpracy gospodarczej w globalnej gospodarce rynkowej, zapewniających powstawanie nowych miejsc pracy; za pomoc i skuteczne wsparcie dla Pracodawców RP od początku istnienia organizacji.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski, Premier Leszek Miller

Dla obu: Za aktywne współtworzenie zmian systemowych w Polsce, gwarantujących rozwój gospodarki i bezpieczeństwo. W szczególności za proces akcesji Polski do Unii Europejskiej, za doprowadzenie do uchwalenia pierwszej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Dla Aleksandra Kwaśniewskiego – za aktywną rolę w tworzeniu ładu konstytucyjnego; za budowę międzynarodowego uznania dla Polski.

Dla Leszka Millera – za odwagę w obniżaniu podatków, zwłaszcza za wprowadzenie podatku linowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dzięki czemu powstało wiele miejsc pracy, a polska gospodarka otrzymała olbrzymi impuls rozwojowy.

 Ministerstwo Skarbu Państwa

Za odwagę w prowadzeniu procesów zmian własnościowych, często wbrew opinii publicznej; za wyznaczenie ścieżki zmian tworzących „prywatne” w morzu socjalistycznej, byle jakiej współwłasności; za konsekwentne budowanie nowoczesnej gospodarki rynkowej umożliwiającej wykorzystanie potencjału polskich firm dzięki pojawieniu się prawdziwych właścicieli; za determinację, siłę i wytrwałość w procesie transformacji polskiej gospodarki.

 Bezimienny pracodawca

Dla wszystkich tych, którzy codziennie rano wstają do pracy, tworząc dobrobyt państwa polskiego, gotowych ryzykować, czasem nawet swoją wolność osobistą; za odwagę i mądrość w żeglowaniu po morzu absurdów i wzajemnie wykluczających się przepisów; za wiarę, że warto, że należy pracować. Bez Was, bez nas Polska byłaby wyraźnie gorszym miejscem na ziemi.


Powrót