Zakaz handlu w niedzielę, to jak wykarczowanie 1/7 sadów. Odbije się na zbiorach

– Czy kompromis polegający na zakazaniu handlu nie w każdą, lecz w co drugą niedzielę ma sens? A branie co drugi dzień pigułki antykoncepcyjnej ma sens? – mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Zdaniem Malinowskiego zakaz handlu w niedzielę nie jest potrzebny. – Mamy dziś rynek pracownika, który ma silną pozycję negocjacyjną. Niech się z przedsiębiorcą dogada. Część personelu wybierze wolne, część z chęcią popracuje w niedzielę za dodatkowe pieniądze. Wszyscy będą zadowoleni. Pomysł zakazu handlu w niedzielę jest równie sensowny jak regulowanie przepisami przebiegu pierwszej randki. Zabrać dziewczynę na ciastko – tak, ale już na obiad – nie. A jak dziewczyna lubi konkret i ma ochotę na kawał pieczeni, to chłopak nie może jej zaprosić do knajpy ze stekami? Bzdura – ocenia.

– Co jest wyjątkowego właśnie w tym sektorze gospodarki? Co sprawia, że należy go zamykać w ten dzień tygodnia, podczas gdy branże gastronomiczna, hotelarska, kulturalna, rozrywkowa pracują na pełnych obrotach? – pyta. – To, w jaki sposób będziemy spędzać niedzielę jest naszym wyborem. Nie jest rolą państwa decydowanie o tym za nas. Jeśli ktoś nie chce pracować w niedzielę, również ma możliwość wyboru – dodaje.

– Nie chodzi tu o wybór konkretnego zawodu wraz z jego specyfiką organizacji pracy. Dziś praca szuka człowieka, nie człowiek pracy – zwłaszcza w handlu detalicznym. Ktoś, kto nie chce pracować w niedzielę, może po prostu uzgodnić ze swoim pracodawcą, że nie będzie pracował w ten dzień tygodnia. Albo bez problemu znaleźć pracę gdzie indziej. Nie trzeba jednak zamykać sklepów, bo przecież nie dla każdego pracownika praca w niedziele jest problemem – podkreśla.

– Narzucanie wszystkim jednego modelu funkcjonowania i kierowania ich życiem nie ma sensu. Ponadto, jak wynika z badań, ok. 35 proc. pracowników handlu jest w trakcie nauki lub się dokształca. Na przykład dla studentów studiów dziennych praca w weekendy jest właściwie jedyną szansą na dorabianie. Mamy im tego zabronić? – zaznacza Prezydent Pracodawców RP.

Wywiad jest dostępny tutaj.