Tak reformować nie wolno

Tak reformować nie wolno

Dwa weta – ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym – to decyzja słuszna. Ustawy te, w szczególności ta o SN, były procedowane z naruszeniem podstawowych zasad dobrej legislacji, bez konsultacji społecznych i w ogromnym pośpiechu – ocenia w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

– To nie mogło dać dobrych rezultatów – i nie dało, czego dowodem są sprzeczne ze sobą przepisy w ustawie o SN. Ze strony większości partnerów społecznych Rady Dialogu Społecznego zgody na taki tryb uchwalania prawa nie ma. Tym bardziej że mówimy o fundamentach sądownictwa. Środowisko przedsiębiorców oczekuje zmian, ale przekładających się na poprawę jakości pracy sądów. Przewlekłość postępowań, z jaką mamy do czynienia, jest nie do zaakceptowania. Sędziowie muszą być też odpowiednio przygotowani merytorycznie do rozstrzygania spraw gospodarczych. Nie może być tak, że przez opieszałość wymiaru sprawiedliwości upadają prężne firmy! – dodaje.

– Dobre przepisy prawne powstaną tylko dzięki rzetelnej i spokojnej pracy nad nimi. Niezbędne są konsultacje z zainteresowanymi podmiotami, w tym z Radą Dialogu Społecznego. Bez tego żadnych ustaw, zwłaszcza tak ważnych, wprowadzać nie wolno – podsumowuje Malinowski.