Przedsiębiorcy nie chcą zezwoleń sezonowych i szukają sposobu, by od nich uciec

„Dziennik Gazeta Prawna”: Już od stycznia w celu zatrudnienia cudzoziemca do pracy o charakterze sezonowym trzeba będzie uzyskać zupełnie nowe zezwolenie. Przedsiębiorcy  mogą próbować obejść  ten wymóg za pomocą kodów PKD. – Pracodawcy mogą być zainteresowani tym, aby nadal korzystać z prostszej procedury oświadczeniowej, ale gra jest niewarta świeczki – ocenia Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP.

Firmy już się zastanawiają, jak obejść wymóg korzystania z zezwoleń dla prac sezonowych. I, jak się wydaje, znalazły furtkę. To bowiem, czy pracodawca będzie musiał ubiegać się o zezwolenie na pracę sezonową, aby przyjąć cudzoziemca do pracy, będzie zależeć od tego, czy zatrudni go w ramach prowadzonej działalności należącej do określonej podklasy PKD. Natomiast to, jaka działalność – opisana kodami PKD – nakłada na firmę obowiązek uzyskania zezwolenia sezonowego, będzie wskazywać rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Wejdzie ono w życie 1 stycznia 2018 r. Zostało ono już podpisane i lada chwila będzie opublikowane w Dzienniku Ustaw (przy czym rozporządzenie zostało nieco zmienione w porównaniu do pierwotnego projektu tego aktu wykonawczego; do dnia zamknięcia niniejszego wydania nie zostało ono upublicznione, jednak DGP dotarła do niego nieoficjalnie).

Może pojawić się pokusa, aby wskazać jako kod PKD, w ramach którego przedsiębiorca prowadzi swoją działalność, taki, który będzie wygodny – mówi Grzegorz Tokarski.

Specjaliści przestrzegają jednak przed żonglowaniem kodami PKD w celu ucieczki od zezwoleń sezonowych. Jeśli bowiem urząd poweźmie wątpliwości co do tego, czy kody są zgodne z rzeczywistością, będzie mógł podjąć dodatkowe działania.

– Gra jest niewarta świeczki –
przyznaje Grzegorz Tokarski. – Konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Przecież takiemu pracodawcy można by zarzucić nielegalne zatrudnienie cudzoziemca. A za to grozi już nie tylko dotkliwa kara, lecz także pozbawienie wolności czy dostępu do środków z UE – zauważa.

Artykuł jest dostępny tutaj.